Peeter Palu bareljeefi avamisele tuli sadakond sõpra ja aatekaaslast

Peeter Palu bareljeefi avamisele tuli sadakond sõpra ja aatekaaslast

SIIT NÄGI TA SILDA MEREMAADENI: Skulptor Mati Karmini tehtud Peeter Palu bareljeefilt eraldasid katte Jüri Saar, Eri Klas ja Ain Kaljurand.

Pühapäeva keskpäeval eemaldasid maestro Eri Klas, Tallinna Sadama juhatuse esimees Ain Kaljurand ja Kihelkonna vallavanem Jüri Saar Ninase poolsaarel Saaremaa Sadama hoonele kinnitatud skulptor Mati Karmini tehtud Peeter Palu bareljeefilt katte.

Eile, aasta tagasi seiskus Saaremaa Sadama rajaja, kunagise Tallinna Sadama direktori, omaaegse ehitusministri Peeter Palu süda. Saaremaa Sadama ehitamisega pani Eestimaal sadu ja sadu ehitisi rajanud suurmees oma elutööle punkti. 67. eluaastal lahkunud Peeter Palu armus Lääne-Eesti saartesse enam kui kolm aastakümmet tagasi. Saaremaal sai ta esimesed tuleristsed Eesti Üliõpilaste Ehitusmaleva komandörina. Töötades edaspidi vastutavatel ametipostidel Tallinnas, aitas ta jõuliselt kaasa Saaremaa elu edendamisele.

Tallinna sadama juhatuse esimees Ain Kaljurand toonitas bareljeefi avamisel, et selle sündmusega saab avalikkus meenutada ühte väga väärikat meest, kes on mitte üksnes Saaremaale ja Eestile, vaid kogu maailmale palju andnud. “Peeter oli inimene, kes julges võtta riske. Juhtides omal ajal Tallinna Sadamat ja ka teisi organisatsioone, riskis ta nii mõnigi kord midagi märkimisväärset rajades. Praegugi me naudime, just nimelt naudime neid Peetri mõtteid, mida ta kunagi meile edasi andis. Neid ideid me nüüd realiseerime ja mõnda neist alles planeerime,” ütles Ain Kaljurand.

“Kuigi enam Peetrit ei ole, aga ta on,” alustas meenutusi oma sõbrast ja aatekaaslasest dirigent Eri Klas. “Kirjandusklassikastki on teada, et igas maailma sadamas võis kohata kahte eestlast. Samamoodi ka Tallinna sadamas. Kui Peeter sinna juhiks tuli, oli tema ja veel keegi. Peeter tegi sellest Eesti sadama. Selle üle võib uhkust tunda kogu rahvas. Olen Peetriga koos reisinud ja saanud aru, kui tähtis talle see sadam oli ja teised Eesti asjad.”

Idee Peeter Palu bareljeefi püstitamiseks andis kunagine Saare maavanem ja riigikogu liige, nüüdne Kihelkonna vallavanem Jüri Saar. “Peeter Palu oli oma ajastu suurmees. 2001. aastal loodi Peeter Palu initsiatiivil Saaremaa fond. Ta kaasas sellesse veel kaks persooni. Fond väärtustab igal aastal noori tublisid haridust omandavaid peresid,” toonitas Jüri Saar.

Saaremaa Sadama hoones allkirjastasid maestro Eri Klas, ettevõtja Vjatšeslav Leedo, Tallinna Sadama juhatuse esimees Ain Kaljurand ja Kihelkonna vallavanem Jüri Saar dokumendi käivitamaks Peeter Palu nimeline fond, mille eesmärgiks on toetada ambitsioonikate Eesti noorte pürgimist tunnustatud välisülikoolidesse, kusjuures oluliseks tingimuseks peetakse seda, et ülikooli lõpetamise järel tuleksid tunnustuse pälvinud noored Eestisse tagasi või aitaksid Eesti majandus- ja kultuurielu edendamisele kaasa mujal.

Sadamahoones saab uudistada näitust Peeter Palu loometeest. “Peeter oli TEGIJA. Ta oskas juhtida inimesi neid austades ja innustades,” on kirjas näitusestendil.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 140 korda, sh täna 1)