Upamehed ootavad Sääre ajalootuppa kolimiseks annetusi

Paarkümmend aastat AS Saare Dolomiit–Väokivi dolomiidikarjääri laoplatsil lahtivõetuna seisnud dolomiitskulptuur, mida rahvasuus tuntakse Upameestena, plaanitakse viia Sääre ajalootoa militaarekspositsiooni, kuna see on jäänud ette Kaarma dolomiidikarjääri korrastamisele ning skulptuuri ähvardab killustikupurustisse saatmine.

Saaremaa muinsuskaitseinspektori kohuseid täitva Mihkel Koppeli sõnul käidi skulptuuri viimati uudistamas kaks aastat tagasi Eesti ajaloomuuseumi Maarjamäe ekspositsiooni tarbeks, kuid kuju detailide Tallinna transportimisest loobuti. Hetkel on kujust huvitatud Saaremaa muinsuskaitse selts, kes kavandab kuju paigaldamist Sääre ajalootoa militaarekspositsiooni.

1963. aastal skulptor Endel Taniloo ja arhitekt Ülo Sirbi kavandatud monument on üks suuremaid figuraalseid “karmi stiili” mõjutustega skulptuure, mis on paigutatud linnakeskkonda ja mis ei ole seotud otseselt konkreetse vennashaua või massihauaga. Skulptuuri kunstiajalooline väärtus on tänaseks päevaks kaalunud tugevalt üle kuju punamineviku.

Upameeste paigutamine Sääre ajalootoa militaarekspositsiooni keskele on muinsuskaitsjate arvates sobiv ja poliitiliselt neutraalne koht selle eksponeerimiseks. Kuressaare lossipargis asunud V. Dejevi obeliski detailid on juba eksponeeritud Sääre ajalootoas.

Skulptuuri raudbetoonist pjedestaal ja seda katnud tekstiga dolomiitplaadid ei ole säilinud. Kaarma karjääris lahtivõetuna seisev skulptuur ise koosneb viiest üksteise otsa tõstetud dolomiitplokkide kihist. Ülevaatuse käigus selgus, et ligi 4/5 skulptuuri detailidest on säilinud ja rahuldavas seisukorras. Vaid kahe meesfiguuri ja naise pead on trofeedena küla peale rändama läinud, aga need loodetakse ümbruskonnast üles leida ja tagasi kaubelda.

Skulptuuri detailide transport Sääre ajalootuppa on kulukas, see läheb maksma ligikaudu 7000 krooni. Selleks kogutakse annetusi kontole SEB-pangas: 10602009943006, saaja: MTÜ Saaremaa Muinsuskaitse Selts, märgusõna: Upamehed.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 109 korda, sh täna 1)