Ruhnu esitlusele sõitnud Lili tõmbas filtrid vett täis

Ruhnu esitlusele sõitnud Lili tõmbas filtrid vett täis

AERUD APPI: Kehva kütuse pärast seiskusid Lili mootorid sadama akvatooriumis. Uued akud ja filtrid toodi aerude abil.

Eile pärastlõunal startis Roomassaarest Ruhnu poole laev Lili, kelle eesmärgiks oli end ruhnlastele tutvustada ning saada heakskiit võimalikeks liinisõitudeks. Kui ruhnlased Liliga rahule jäävad, saavad nad laevaühenduse saarega neljal päeval nädalas.

Lili omanik Raul Randväli kiitis, et Lili on hea ja merekindel laev. Tema ostis laeva oksjonilt ning see on vana piirivalvelaev, millega isegi jääd lõhutud. Kui Randväli kuulis, et Ruhnu ühendusega on probleeme, võttis ta ise maavalitsusega ühendust ning pakkus, et ehk ta saab aidata.

Laevaomanik märkis, et hetkel tahavad nad eelkõige proovida, kuidas laev ja meeskond kokku sobivad ning seetõttu on ärilised huvid praegu teisel kohal. Eilsele sõidule võeti tasu küsimata peale toidu- ja ehituskaupa.
Randväli sõnul sõidab Lili Roomassaarest Ruhnu umbes viis tundi, olenevalt ilmast pakkus ta laeva keskmiseks kiiruseks kaheksa sõlme. 18-meetrine laev mahutab 36 inimest ning saab omaniku sõnul peale võtta võibolla paar tonni kaupa.

Kui ruhnlased Lili heaks kiidavad, võivad nad saada laevaühenduse neljaks päevaks nädalas. Randväli ütles, et liinisõitude detailid selguvad sel juhul selle nädala jooksul. “Meie graafik on paika panemata, aga see oleks lihtsalt hädapärane asi,” ütles Randväli võimalike liinisõitude kohta.

Sõit algas viperusega

Lili eilne Ruhnu sõit algas väikese äpardusega, kui Roomassaare sadama akvatooriumisse saabunud laev kai äärde ei jõudnud. “Võtsime kütust peale ja meile anti vett,” kirus laeva omanik Raul Randväli ja selgitas, et juba Saaremaale sõidu ajal oli tunda, kuidas mootoripöörded üles-alla kõiguvad. “Nii kui jõudsime siia sisse, lasime pöörded alla, et saaks kai äärde, ja tõmbas kõik filtrid vett täis,” rääkis ta.

Selle ebaõnnestumise pärast väljus Lili pärast filtrite vahetust ning uute akude peale võtmist Roomassaarest kell 13.22, ligi poolteist tundi ettenähtust hiljem.

Taotleb suuremat sõiduala

Veeteede ameti laevade järelevalve osakonna juhataja Marek Rauk ütles, et Lili on reisijateveokõlblik ning tal on selle kohta tunnistus olemas. Ainus piirang on laeva rajoon, mille järgi Lili võib hetkel reisijaid vedada kuni viie miili kaugusel kaldast. Huvireisina nagu Lili eile tegi, võib ta sõita ükskõik kui kaugele, kuid siis on piiranguks lainekõrgus.

Marek Rauk rääkis, et hetkel on laevaomanik esitanud taotluse reisijateveoks laeva rajooni suurendada. “Kõigepealt vaatame järele olemasoleva info, kui on võimalik rajooni suurendada, teeme lisaülevaatuse ja laev saab uued dokumendid,” rääkis ta. Kui kaua see protsess aega võtab, ei osanud Rauk öelda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 282 korda, sh täna 1)