Georadari pilt pakkus teadlastele Salmel meeldiva üllatuse

Georadari pilt pakkus teadlastele Salmel meeldiva üllatuse

FANTASTILINE PILT: Georadari ekraanilt nähtu hämmastas paljunäinud geoloogiadoktor Kaarel Orvikutki, kelle arvates võivad arheoloogid Salmelt veel paljugi huvitavat leida.

Eile Salmel muinaslaeva leiukoha vahetus läheduses pinnast georadariga uurinud geoloogid ja arheoloogid üllatusid radari kuvaril nähtust. Ekraanilt nähtu põhjal ei saanud teadlased küll täpselt öelda, mis maapõues peidus, aga üks on kindel – Salme unikaalsele laevaleiule ja muudele väärtuslikele leidudele võib lisa tulla.

“See on nüüd küll fantastiline pilt. Ma ei ole sellist ammugi näinud,” kommenteeris nähtut georadariga Saaremaale tulnud geoloogiadoktor Kaarel Orviku.

Muinaslaeva väljakaevamist möödunud aastal juhtinud arheoloog Marge Konsa ütles, et georadari pildid annavad neile palju uut informatsiooni sellest, kuidas järgmisel aastal uurimistööd jätkata. “Kevadel tegime siin lähiümbruses ka prooviauke. Lisaks Salme laevale, mis pärit 6.–7. sajandist, on siin ka 13.–14. sajandi küla asustuskiht. Eelneva informatsiooni põhjal otsustame, mida ja kus kohal hakkame järgmisel aastal kaevama,” teavitas Marge Konsa.

Georadari pilti hindas Marge Konsa väga huvitavaks. “Praegu see pilt ütleb, et siin on mingisugune suurem stuktuur või konstruktsioon. Kas siin all on laev? Me võime seda oletada. Siin võiks tõesti veel üks laev olla. Sel aastal me kaevame ei hakka. Finantsseis seda ei luba. Uisa-päisa ei saa me seda tööd alustada. Määrame konkreetselt asukoha kindlaks, teeme kaevamiseks ettevalmistustööd ja järgmisel aastal läheb lahti,” rääkis Konsa.

Arheoloogid on Salme laevaleidu hinnanud väga tähelepanuväärseks. Tegemist on kergehitusega sõudelaevaga. Meremuuseumi teadur Vello Mäss on Salme laevaleiu kohta öelnud, et see on Eesti kontekstis vaieldamatult sajandi leid.

Eile Kaarel Orviku kutsel Salmel käinud ja georadari pilti ekraanil vaadanud Bruno Pao ennustas prohvetlikult, et maapõuest võib välja tulla veel üks samatüübiline laev.

Veel ütles mereajaloolane Pao, et Saaremaa Laevakompanii võiks ühele Virtsu ja Kuivastu vahel sõitma hakkavale uuele parvlaevale nimeks panna Salme, teavitamaks sellega kaudselt inimesi muinaslaeva leiupaigast, pealegi on see ilus naisenimi ja laevu just niisuguste nimedega ristitaksegi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 129 korda, sh täna 1)