Saaremaal seagrippi nakatunuid ei ole, aga kriisiplaan on olemas

Tervisekaitseinspektsiooni riskistsenaariumi järgi põeb lähima kümne nädala jooksul seagripi läbi 30 protsenti inimestest. Samas paanikaks spetsialistide hinnangul siiski põhjust ei ole ning seagripile ehk uuele gripile ei oleks vaja pöörata suuremat tähelepanu kui gripile üldiselt.

Tervisekaitseinspektsiooni avalike suhete juhi Iiris Saluri sõnul pälvib uus gripp suuremat tähelepanu seepärast, et sarnane viirus pole maailmas varem ringelnud, mistõttu inimestel puudub selle viiruse vastu kaitse ja nad võivad nakatuda kergemini.

“Õnneks on Eesti praegune kogemus selline, mille põhjal võib öelda, et reeglina on haigestumine olnud kerge kuluga, inimesed on kiiresti paranenud,” kinnitas Saluri, selgitades, et gripihooajal, mis Eestis algab sügisel ja kestab kevadeni, haigestuvad inimesed ikka erinevatesse ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse ning teada, milline viirus täpselt haigestumist põhjustab, on olulisem epidemioloogidele ja meedikutele, kes seeläbi õpivad haigust kiiremini tundma ja ravima.

Saluri sõnul on võimalus, et epideemia ühes või teises paigas puhkeb, alati olemas. “Ainus, mis me teha saame, on valmis olla halvimaks, lootes parimat,” kinnitas Saluri.
Selleks puhuks, kui halvim stsenaarium käivitub, on maakonnal ja ka haiglal kriisiplaan olemas.

“Kuressaare haiglal on kriisiplaan olemas,” kinnitas Oma Saarele tervisekaitseinspektsiooni Saaremaa osakonna juht Inge Balin, lisades kohe, et see on olemas üldse epideemia puhkemise puhuks.
“Me loodame, et see epideemia ei tule üldse Eestissegi,” märkis Balin.
Tervisekaitseinspektsioon peab kõige olulisemaks tegeleda gripi ennetusega, sest kui palju inimesi korraga haigeks jääb, võib elukorraldus muutuda raskemaks.

“Kodanike jaoks on oluline mitte nakatada teisi, st haige inimene peaks olema kodus,” soovitab Iiris Saluri, lisades, et oluline on sage kätepesu, sest köhimisel ja aevastamisel erituvad piisad sadestuvad erinevatele pindadele ja selliseid pindu puutudes ja käsi mitte pestes suunatakse haigustekitaja kiiresti oma organismi.

Saare maakonnas ei ole seni registreeritud ühtegi seagrippi nakatumise juhtu ning selle kahtlusega on olnud vaid üks patsient, kellelt on võetud ka negatiivseks osutunud analüüs.

Gripisümptomid on 38-kraadine või suurem palavik, millega kaasnevad köha ja nohu ning kurgu, pea- või liiges- ja lihasvalu. Haigestunul soovitatakse jääda koju ja võtta ühendust oma arstiga.
Esmaspäeva õhtuks oli Eestis registreeritud 35 uude grippi haigestunud inimest, kellest 23 on naised ja 12 mehed.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 45 korda, sh täna 1)