Salme talupidaja laseb taluhoohoovi maetud punaväelased ümber matta (10)

Salme talupidaja laseb taluhoohoovi maetud punaväelased ümber matta

VENNASKALMISTULE: Talunik Anne Tiitmaa otsustas langenud sõjamehed puudekuuri alt väärikamasse matmispaika ümber kolida.

Salme talupidaja Anne Tiitmaa laseb oma koduhoovist Vananõmme kalmistule ümber matta II maailmasõjas langenud Punaarmee sõdurite säilmed.

“Tahan, et nad läheksid ikkagi rahus Vananõmme kalmistule, muidu tallame siin nende peal,” ütles Suurna küla Rauniku talu perenaine Anne Tiitmaa.
Pühapäeval kaevamistöödega alustanud Saaremaa muinsuskaitse seltsi esimees Tõnu Veldre selgitas, et inimeste matmispaik taluhoovil on küllaltki ebaharilik ja ka ebanormaalne. Tavaliselt asuvad ühishauad metsas, kus need kedagi ei sega ega riiva kellegi mälestust.

Sõrve lahingute ajal Suurnale maetud sõdurite matmispaik asus siiani puudekuuri all, mis ehitati matmispaiga peale 1950-ndatel. Tiitmaa sõnul tekkis neil ümbermatmise plaan juba mitu aastat tagasi, kuid ümbermatmisega otsustati oodata, kuni kuur puudest tühjaks sai.
Kui sõja eest metsa jooksnud Anne Tiitmaa isa venelasi väga ei sallinud, siis Anne Tiitmaa ise kellegi vastu vimma ei kanna. “Minul ei ole mingit vaenu, mina saan tuttavate slaavlastega päris hästi läbi,” kinnitas Tiitmaa, kelle vanavanaisa oli poolakas.

Tõnu Veldre ütles, et esimese langenu säilmed tulid vanainimeste juhendamisel välja 60 cm sügavuselt. Umbes meetri sügavusel asunud ülejäänud kolme puusärgi leidmisele kulus juba rohkem aega ja vaeva, kusjuures prooviaukude järgi tundus, et rohkem maetuid ei olegi.
Kirstude avamisel leiti säilmete juurest tankistipaguni märk ja taskunuga. “Ühel seltsimehel oli aga koguni granaat vöö vahel,” rääkis Veldre, kelle sõnul kutsuti granaati kahjutuks tegema Pärnu demineerijad.

Veldre sõnul pakuvad kaevamistööd külarahvale palju põnevust ja kaasaelamist. “Tööd ei saa üldse teha, kogu aeg pead kuulama vanade inimeste mälestusi,” tõdes Veldre. “Muinsuskaitse seltsi jaoks on see tegelikult väga positiivne, sest nii saame Salme valla kohta palju infot,” lisas ta.

Kohalike inimeste jutust selgus, et tegelikult plaaniti säilmed juba pärast sõda Tiirimetsa lähedal asuvale Vananõmme punaväelaste kalmistule ümber matta, kuid et surnukehad olid väga lagunenud ja haisesid, siis ei tahtnud keegi neid vedada ja Vananõmme kalmistule saadeti tühjad kirstud. 1950-ndatel ehitati aga matmiskohale puudekuur ja inimesed käisid üle laipade puid toomas, vahendas Veldre kuuldut.

Ümbermatja sõnul on väljakaevatud isikute tuvastamine väga keeruline, kuid tõenäoliselt on need nimed Vananõmme kalmistul kivide peal olemas.
Harjumaal Lagedil Eesti Vabadusvõitluse eramuuseumi asutanud Johannes Tõrs ütles Oma Saarele, et tegemist on 1944. aastal Sõrve lahingutes hukkunud meestega, kelle hulgas võib olla ka eestlasi. “Üks nendest, heleda peaga haavatud ukraina poiss suri meie õues õlgede peal,” meenutas Tõrs, kelle kodu asub matmispaigast 150 meetri kaugusel. 

Tõnu Veldre ütles, et ümbermatmise tseremoonia viiakse läbi oktoobris, kui langenute surmast möödub 65 aastat. Tseremooniale kutsutakse vaimulikud, Vene saatkonna ja Eesti kaitseministeeriumi esindaja.
Tänaseks on muinsuskaitse selts saanud veel ühe ümbermatmise palve. Kaimri külast teatas üks vanem naisterahvas, et tema hoovis on vähemalt paari punaväelase säilmed, mis vajavad ümbermatmist.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 285 korda, sh täna 1)