Juubelifestivali avakontserdil hingas publik muusikutega ühes rütmis (1)

Juubelifestivali avakontserdil hingas publik muusikutega ühes rütmis

ILUS JA ROMANTILINE: Julia Igonina, Andres Paas ja Rustam Komatškov tänavuste kammermuusika päevade avakontserdil.

Tänavused Kuressaare kammermuusika päevad, sedakorda 15-ndad, said võimsa avalöögi teisipäeva õhtul kultuurikeskuses. Juba traditsiooniliselt istus klaveri taha festivali peakorraldaja ja kunstiline juht Andres Paas, kes seekord oli enesega koos esinema kutsunud viiuldaja Julia Igonina ja tšellist Rustam Komatškovi, mõlemad andekad muusikud Venemaalt.

Juubelihõngulise festivali avakontsert oli ilus ja romantiline, samas mängitud peenetundeliselt ja säravalt. Oli äratundmisrõõmu (Sarasate “Mustlasmeloodiad tšellole ja klaverile op 20”) ning hingestatud virtuooslikkust (Paganini Variatsioonid “Dal tuo stellato soglio” Rossini ooperi “Mooses Egiptuses” teemal, mis kirjutatud mängimiseks ainult viiuli G-keelel, kuid mida Rustam Komatškov mängis tšellol). Oli helgust ja sädelevat romantikat (Haydni Klaveritrio nr 39 G-duur ja Tšaikovski Klaveritrio a-moll op 50).

Tegelikult ongi ju muusika sõnadesse pandamatu ning kui on tunda, et publik hingab ühes rütmis muusikutega, kui see, mida tehakse laval, läheb korda kõigile, nii interpreetidele kui kuulajatele, siis sünnibki ime. Nagu see juhtus kammermuusika festivali avakontserdil.

Muide, ka publik saalis oli üks viimaste aegade paremaid – võib nentida, et kui ooperipäevadele lunastatakse pääsmeid juba ka prestiiži pärast, siis kammermuusika festivalile tulevad need, kes sellest muusikast tõeliselt lugu peavad.

Ja loomulikult tuleb kiita tegijaid, eriline kummardus siinkohal Andres Paasile, kes juba 15. aastat hoiab festivali latti väga kõrgel – seda nii korraldusliku kui ka esinejate valiku poole pealt. Olgu remargina öeldud, et kui sirvida festivali kodulehel olevaid järelkajasid kõikide toimunud kontsertide kohta, siis on arvustused-arvamused väga suures ülekaalus positiivsed.

Jääb vaid oodata järgmisi kontserte – on ju nädala jagu kammermuusikat tõeline palsam saarlasest muusikasõbra hingele. Seda enam, et talvisel hooajal puuduvad siinmail kammermuusika kontserdid vaat et sootuks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 103 korda, sh täna 1)