Metsküla pärimuslaagris õpitut saab kuulata kontserdil

Leisi rahvakultuuriseltsi VäRKS (Tiina ja Jaak Oks, Irja ja Mart Aardam, Lilian Väster) eestvedamisel juba kümnendat korda toimuvasse pärimuslaagrisse kogunes tänavu üle poolesaja pillimänguhuvilise. Viies pillitoas õpiti juhendajate Tarmo Kivisilla, Toivo Luhatsi, Tuule Kanni ja Sofia Joonsi abiga mängima eelnevatel aastatel valmistatud pillidel. Prooviti nii põispilli, hiiu kannelt, väikekannelt kui ka vile-, parmu- ja torupilli, karjapasunat, moldpilli.

Laagrilised annavad töötubades õpitust kokku viis kontserti koos rahvamuusikaansambliga Piibar: eile esineti Mändjalas vabariiklikul kultuuritöötajate kokkutulekul, Vikil Mihkli talumuuseumis ja Metskülas Uustalu turismitalus. Täna saab kontserti kuulata kell 16 Muhus Koguva kunstitallis ja kl 20 Kuressaares Veski trahteri ees.

Leisi pärimuslaagri idee algatajad on Tiina Oksa sõnul muinasjutukooli eestvedaja Piret Päär ja kandleema Tuule Kann. “Eelnevatel aastatel on põhirõhku pandud pillide valmistamisele. Pillimängu on olnud vähem, kõik tahavad ju, et pill saaks ruttu valmis, aga seekord otsustasime teha ainult pillimängimise laagri,” rääkis Oks. “Aga lõpuks hakkas süda valutama ja mõtlesime, et teeme ikka ühe väikese pilli ka. Teeme raavile, mis on jõukohane absoluutselt kõigile.”

Oksa sõnul on pärimuslaagris viimastel aastatel väga suur osakaal just Saaremaa oma muusikaõpetajatel. “On raudvara, kes meiega kogu aeg kaasas käivad, aga rahvast tuleb ka Tartust, Tallinnast, Märjamaalt, Padiselt, Viljandist, Võrust.”

Õhtuid sisustavad Metsküla laagris laulu-, tantsu- ja jututoad. Euroopa Liidu programmi Euroopa Noored projekti “From Sheep to Dress” raames õpetasid Ireene Roman ja Liisa Kanemägi lastele, kuidas villa kraasida, viltida ja kuidas kududa kangastelgedel kotti. Hõbeda valamistehnikat tutvustas laagrilistele Jan Väster.

“Muljed laagrist on väga head. Hästi mõnus hõng on siin,” kiitis laagris hiiu kandle mängimist õpetanud Viljandi pärimusmuusika keskuses töötav Sofia Joons. Tema sõnul on just viimasel ajal hakatud hiiu kannelt palju mängima: “Vormsil mängisime, seal oli kuus kannelt koos, aga selle arvu me ületame siin kindlasti. Kui mitte maailmarekord, siis Saaremaa rekord tuleb kindlasti.”

Saaremaa ühisgümnaasiumi muusikaõpetaja Mari Ausmees kiitis samuti Metsküla laagrit. “See on hästi hea rahulik aja mahavõtmise koht,” sõnas Ausmees, kes on laagris juba viiendat korda. Seitsmendat aastat osalev koorijuht Anita Kangur ütles, et ega muidu ei tulekski, kui ei meeldiks: “See on selline teistsugune puhkus, mis sügiseks laeb.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 80 korda, sh täna 1)