Salme pühakoda hakkab varsti valmis saama (5)

Salme pühakoda hakkab varsti valmis saama

TALGULISED TÖÖS: Terve see nädal on Anseküla koguduse kirikumaja juures käinud kibe töö. Teisipäeval toimetasid koguduseliikmed, eile-täna on ametis vabatahtlikud mandrilt ja Saaremaalt.

Üle nelja aasta on kunagise suurmehe Martin Körberi kogudus, EELK Anseküla Maarja kogudus, toimetanud Salmel endises katlamajas, mida rahvasuus tuntakse tursakirikuna. Tööd on jõudnud nii kaugele, et esimene teenistus on uues pühakojas sel pühapäeval.

“Päris valmis pühakoda veel ei ole, usun, et umbes kaks aastat läheb veel, kuid nii palju on tehtud, et saab hakata talitusi läbi viima,” rääkis koguduse õpetaja Anu Konks, kes on piiritult tänulik kõikidele headele inimestele, kes on neile selle nelja aasta jooksul abi ja toetust jaganud. “Annetajate nimed paneme pühakoja seinale,” lubas ta.

Anu Konksu sõnul on Anseküla kiriku taastamiseks Swedbankis avatud konto (221017514850), kuhu iga summa, ka kõige väiksem, on oodatud. Viimast suuremat annetust ei ole kogudus aga veel kätte saanud – selle on teinud Anseküla sõpruskoguduse Luvia õpetaja Tapio Seppälä, kellel täitus 10. juulil 60 eluaastat ning kes oli palunud sünnipäevakingituste tegemise asemel kanda kingiraha tema arvele Salme kiriku ehitamise toetuseks. “Seda raha oli kogunenud natuke üle 6000 euro,” rääkis Anu Konks.

Sel nädalal on pühakoja juures olnud mitmed talgud. Teisipäeval olid ametis koguduse oma liikmed, eile-täna toimetavad seal Noorte Naiste-Noorte Meeste Kristliku Ühingu liikmed, et pühapäevaks hoone ja selle ümbrus puhtaks saada. Üks talgulistest, Eesti NNKÜ-NMKÜ peasekretär Ene Roos, kes eile oli parajasti ametis risti puhtaks tegemisega, ütles Oma Saarele, et nende organisatsiooni liikmete jaoks ei ole sugugi tavatu tulla vabatahtlikult tööd tegema.

Seda enam, et Saaremaa NNKÜ-NMKÜ liikmed on koos kogudusega pühakoja juures heast tahtest meeletult tööd teinud. “Lisaks on nad otsinud rahastamisvõimalusi, kirjutanud projekte, sest ega rahata ju päris hakkama ei saa,” nentis Roos, kes kiitis ka töö tegemiseks antud fantastilist ilma ja paika. “Loodetavalt ehitatakse tulevikus siia ka päris suur kirik kõrvale,” avaldas ta lootust.

Kohalik mees Heinrich Metsküla on üks neist, kes on jõudumööda pühakoja ehitamisel käed külge pannud. “Ega ma palju enam jaksa, juba üle 75 aasta turjal,” sõnas toimekas mees, lisades, et kirikumaja valmimine Salmel on äärmiselt tore asi.

“Siiani olen käinud teenistustel nii Kuressaares kui ka siin rahvamajas, kuid nüüd on bussiliiklus nii vilets, et pühapäevahommikuti enam linna ei pääse. Hea, et teenistused hakkavad siin toimuma,” rääkis Metsküla, lubades, et tuleb kindlasti ka esimesele teenistusele. Eaka mehe sõnul väga palju kohalikke inimesi pühakoja ehitamisel pole käinud, vaid “vanu mutikesi on käinud abis, noori mitte”.

Anu Konks ütles, et ehkki sel pühapäeval toimub hoones juba esimene kontsert-jumalateenistus, tuleb 22. septembril pühakoda sisse õnnistama Saarte praost Veiko Vihuri. Et hoones veel altarit ei ole, saab peapiiskopi õnnistama kutsuda õpetaja sõnul ilmselt kahe aasta pärast.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 131 korda, sh täna 1)