Alanud on kodukaunistamise tunnustusürituste nädal

Alanud on kodukaunistamise tunnustusürituste nädal

 

Meie väike aedlinn Kuressaare hingab ühes rütmis suvega, nautides puhkust ja eriilmelisi kultuuriüritusi. Kevadiselt lustaka linnulaulu on välja vahetanud ritsikate sirin lummavalt kaunites augustiöödes, tänavad, platsid ja aiad on mattunud roheluse ja lillede kaunisse mustrisse, mille loonud tuhanded kätepaarid.

On ju meie igapäevatöö ning toimetulek raske ja keeruline, seetõttu vajame tasakaalu saavutamiseks kohta, kus tunda end turvaliselt, puhata nii passiivselt kui ka aktiivselt. Ja mis saab selleks olla veel parem, kui hubasest toast õuele laienev elu, kus hoolitseda puude, põõsaste ja lillede eest, jälgida nende sirgumist ja nautida ilu, istuda grill-nurgas, vaadelda veepeegeldust aiatiigil, kuulata loodushääli.

Vaene on inimene, kes ei tunneta enese ümber elusat loodust ega märka selle arenemist ega tunne rõõmu seemnest võrsuva taime kasvamisest.

Valikuid on teha raske

Kuressaares on ligi 2000 erakinnistut ja 350 kortermaja, ja siinkohal julgen väita, et üle poole nendest on fantastiliselt kaunid, eriilmeliselt ja leidlikult kujundatud väliseluruumid.
Väga keeruline on nende hulgast välja valida preemiaväärilisi, sest igaüks on pannud oma töösse ja loomingusse kogu hinge, väljendades looja isikupära, fantaasiat ja leidlikkust. Ja eks aiakujundus olegi väga isiklik asi, kus kogetakse individuaalseid avastusi, millel on eriti suur tähtsus rõõmuks ja rahuloluks.

Aeg on aga jõudnud niikaugele, et valik tuleb teha, parimate väljaselgitamisega tegeleb Kuressaare linna kodukaunistamise komitee. Kaunimate koduaedade ja ühiskondlike objektide tunnustamine on olnud traditsiooniks juba alates 1978. aastast ja toimub sel aastal 32. korda. Tiitlid võitjaile – kolmele eramajale, ühele kortermajale ja ühele avalik- ühiskondlikule objektile – antakse kätte 13. augustil kodukaunistamise tunnustusürituste nädala raames, mis kestab 8.–16. augustini.

Samuti antakse välja aasta heakorratöötaja stipendium, mille on alates 2003. aastast saanud kuus tublit asutuse õueala hooldavat inimest.
8. augustil tunnustati maakonna tasandil kaunimaid objekte, erilise luubi all olid sel aastal kortermajad. Kuresaare linn esitas maakondlikule konkursile 7 korterelamut, 8 asutust-ettevõtet, mille hulgast saavad maavanema tunnustuskirja korterelamud Õie tn 10, Ida tn 51 ja Õie tn 1 ning ettevõtetest Kuressaare Soojus, Kuressaare 7. lastepäevakodu, Kuressaare Spordibaasid, Enerpoint Saare OÜ.

Tunnustusüritus Kuressaares

Meeldiv on tõdeda, et kodukaunistamise ajalugu sirvides kordub samu aadresse kümnete aastate jooksul, mis näitab inimeste tõsist pühendumust koduümbruse eest hoolitsemisele. Seda tublit tööd on mitmel puhul krooninud presidendi tunnustus.

Kodukaunistamisele pühendatud nädala lõpetab 16. augustil Kuressaare kultuurikeskuses toimuv rahvusliku programmi “Kaunis Eesti kodu” tunnustusüritus. Autasud annab üle kodukaunistamisliikumise patroon Eesti vabariigi president. Üritus toob Kuressaarde kokku kogu Eestimaalt 2009. aastal kaunimaks tunnistatud kodude ja ühiskondlike objektide või asutuste parimate esindajad.

Kuressaare linnas on presidendi autasu vääriliseks tunnistatud kaks objekti. Üheks väljavalituks osutus korterelamuks taastatud endine Waldmanni pansionaat Pargi tn 4. Tegemist on kuurordiarhitektuurinäitega – originaalkujul säilinud sepisväravast avaneb vaade rahulikule õdususele, mis sulandub ümbritsevasse pargimiljöösse iidsete põlispuude all.
Teine väljavalitu on Õie tn 1, kus ridaelamuboksid on jagatud eraldi kinnistuteks, kuid kõigi seal elavate perede tegutsemine on kokku andnud tulemuseks kujunduslikult ühtse terviku pilkupüüdva roosimerega eesaias ja rikkalikult lopsaka tagaaiaga.

Ürituse korraldab presidendikantselei Eesti kodukaunistamise ühenduse kaasabil. Aitavad ka Kuressaare linnavalitsus, Saare maavalitsus, Kuressaare kultuurikeskus, Saaremaa Laevakompanii jt.
Kaasa löövad Saaremaa Meeskoor, Kuressaare Linnaorkester, Lillekoda, OÜ Karleco, Ferrumi lillepood jt.

Komiteega koduaedasid külastades olen sageli kuulnud öeldavat, et oi, kui te teaksite, mis siin varem oli või mis siin möödunud aastal oli… See annab kinnitust sellest, et eestlane ei jäta oma koduõue lohakile ning Kuressaare muutub iga päevaga üha kaunimaks ja korrastatumaks.
Selleks soovin kõigile palju jõudu ja pealehakkamist, ja uskuge mind – teie rõõm ei jää tulemata!

Katrin Reinhold
heakorra- ja haljastuse spetsialist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 52 korda, sh täna 1)