Saare naine võtab üha laiemal rindel ette (5)

Saare naine võtab üha laiemal rindel ette

 

Kes meist ei teaks saare naise kangust. Läbi aegade on ta pidanud tegema ära kõik talutööd: kündma, külvama, heina tegema, loomi pidama, saaki koristama, kalal käima ja veel paljut muud, sest saare mees oli kas merel, mandril ehitamas või kraavi kaevamas. Loomulikult tuli naisel kantseldada siis ka kõik lapsed, oli neid üks, kaks või seitse. Vanarahvaski teadis, et iga saare naine toidab ära seitse last ja loodrist mehe.

Aegade muutumine ei ole saare naisele aga hõlpu andnud, sest ka tänapäeval leiab eelpoolkirjeldatuga analoogset. Mehed on ära, kaugel tööl, lisaks on loodreid mehi juurde tulnud. Ka selliseid, kes lapsed valmis treinud, ise minema põrutavad ega ilmutagi tagasitulemise soovi. Nii on naiste töödele lisandunud külaelu eestvedamine, kiviaedade ladumine ja kodu kaitsmine.

Saaremaa naised tegid Erna retkel ajalugu. Selline on siis järjekordne uudis kangetest saare naistest. Ei tundugi enam kummaline, kui täies militaarvarustuses naine tormab metsa, et kodu kaitsmiseks harjutada. Võistlus läks nii hästi, et sakslasedki olid kadedad, kui meie naisi toimetamas nägid. Jääb vaid loota, et tugevalt trenni teinud naised ka Kaitseliidu malevapealiku poolt lubatud väärilise meelespidamise osaliseks saavad.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 61 korda, sh täna 1)