Prussakad peatasid prügiveo (7)

Prussakad peatasid prügiveo

 

Saaremaa ja Muhu prügi mandrile vedu sai kümneks päevaks tõsise tagasilöögi, kuna parvlaevade autodekkidelt avastati prussakaid, mistõttu prügivedu peatati ja asuti elukaid tõrjuma.

“See oli ikka väga tõsine probleem, info sellest saadeti üliolulisteks märgitud meilidega laiali ja prügivedu peatati kohe,” ütles parvlaevu opereeriva firma Väinamere Liinid juht Urmas Treiel.
Prussakad avastati 30. juulil ja prügivedu algas Treieli sõnul taas selle nädala esmaspäeval. Vahepealse aja jooksul tehti laevadel prussakatõrjet ning Urmas Treieli kinnitusel ei ole nüüd pärast prügiveoga taasalustamist nende elukatega enam probleemi olnud.

“Prügimees võttis meetmed tarvitusele ja loodetavasti enam midagi hullu ei juhtu,” sõnas Treiel. Tema sõnutsi toimub prügilaadungite vedu Kuivastust Virtsu ühel korral päevas ja reeglina vaid ohtlikke veoseid vedavate praamireisidega.
OÜ Prügimees juht Riivo Asuja ei soovinud teemat kommenteerida, põhjendades, et viibib puhkusel. Asuja soovitas asja kohta küsida firma tootmisjuhilt Urmas Meeritsalt.

Meerits väitis Oma Saarele, et prussakaprobleem polnud tegelikult mingi üllatus, neid elab prügis aastaringselt ja kord aastas elukad ikka aktiviseeruvad. “Me ei tahtnud sellel ajal prügi praamidele saata ja praegu on prügivedu peatatud,” ütles Meerits, kelle sõnul ootab firma praegu kinniseid konteinereid, mis on hetkel katsetamisjärgus.
Kudjape jäätmejaama rajava firma Saaremaa Prügila juht Mihkel Paljak arvas Oma Saarele teemat kommenteerides, et prussakaprobleemiga on asi ühelpool.

“Nad [prussakad] tõmbusid ise tagasi, ju neil oli selline aktiivne periood,” pakkus Paljak.
Saaremaa Prügila nõukogu esimees Kalle Koov tunnistas, et 31. juulil toimunud nõukogu istungil oli prussakaprobleemist teada saamine suur ja ebameeldiv üllatus.
“See oleks küll nonsenss, kui prussakate taha takerdub kogu prügi mandrile vedu,” nentis Koov. Tema sõnul on üllatav, et selline asi Prügimehele alles nüüd üllatusena tuli ja seda ette ei osatud näha.

“Nädal aega oli prügi veetud ja järsku prussakad!” imestas Kalle Koov, märkides, et oleks seda ette osatud näha, saanuks selle vastu ilmselt midagi ka ette võtta.
“Selgus, et prussakatel on kord aastas niiskel ja soojal perioodil paljunemise aeg ja seepärast ründavad nad sel ajal ka konteinereid,” sõnas Koov.
Ta avaldas lootust, et prussakatega on tõesti ühelpool, sest ei taha laevameestele ja Paikuse prügimäele sellist jama kaela.

Kudjape prügilas ei toimu jäätmete ladestamist alates 16. juulist ning kogu prügi viiakse autodega Pärnumaale. Kuni pole käivitunud Kudjape jäätmesorteerimisjaam, läheb prügi mandrile kokkupressimata kujul.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 217 korda, sh täna 1)