Kaunis kodu iseenda jaoks

Kaunis kodu iseenda jaoks

LIHTNE JA KAUNIS KODU: “Meil on muru niidetud, lilled õitsevad ja midagi erilist siin ei ole,” arvavad ühed tänavuse Kuressaare Kauni Kodu konkursi laureaadid Aino ja Ahti Viilup.

Eile tunnustas Kuressaare linna kodukaunistamise komitee linna kaunimaid koduaedu ja asutusi. Kokku vaadati linna heakorraspetsialisti Katrin Reinholdi sõnul üle umbes poolsada kodu.

Üht väljavalitut, Aino ja Ahti Viilupi kodu Hariduse tänaval, iseloomustades märkis Reinhold, et tegemist on lihtsa ja ilusa koduaiaga, kus ei ole peenarde ja haljastusega üle pakutud, vaid kõik on aiakujunduses täpselt ja hoolikalt valitud.

“Tagaaed on pererahvale puhkamiseks, majandusaed hoolikalt hoonete vahele peidetud,” kirjeldas ta, lisades, et eriliselt jäi silma ilusasti kujundatud puuriit kahe maja vahel. “See aed on rahulik paigake inimesele puhkamiseks,” sõnas Reinhold, kelle kinnitusel on ilusaid aedu Kuressaare linnas väga palju.

Aino ja Ahti Viilup ise olid tunnustuse üle üllatunud. “Meil on selline lihtne värk, me pole ju midagi reklaamiks teinud, ainult enda jaoks. Meil on muru niidetud, lilled õitsevad ja midagi erilist siin ei ole,” ütles peremees.
“Teeme siin kõike oma vaistu järgi, mingit teaduslikku lähenemist asjale ei ole,” kinnitas pererahvas, kes vaatab vaid, et aias ikka pidevalt midagi õitseks ning selle järgi valitakse ka puu- ja lillesorte.

“Eks me vaatame, võib-olla asendame mõned lilled, mis välja läinud, krüsanteemidega,” arvas Ahti. Krüsanteemid ja roosid ongi peamised, mida peenardel eelistatakse.
“Niipalju oleme saavutanud, et viljapuid meil enam ei ole,” avaldas Aino, kelle sõnul oli alguses (Viilupid elavad Hariduse tänaval 1960. aastast) aeda pandud kasvama 7–8 õunapuud, kuid “ega siis noor inimene mõtle, et puud kasvavad nii suureks…”. Samuti olid aias korralikud kapsapeenrad. Nüüd on vaid muru ja lilled.

Teiste aedu vaatavad Viilupid ka, aga mitte eeskuju, vaid silmailu pärast. “Pildi pealt ja rattaga mööda linna sõites,” ütles Aino. Mõlemad kinnitasid, et väljanäituse jaoks ei ole nad oma koduaias ühtegi asja teinud – kui seda teeksid, oleksid kohe aia ja kodu ori.
Aga linnakodu külge ei taha Viilupid ennast päris kinni panna, sest paaril on ka maal suvel tegemist – kõik aiasaadused kasvatatakse ise.

Ahti Viilup ütles, et on ise istutanud elu jooksul oma käega 2000 puud ning erinevaid liikegi on päris palju. “Puu on ikka elusolend ja kena on vaadata, kui ta kasvab. Ja tegemist on ka, peab võra kujundama, lõikama ja sättima.”
Ahti Viilup on aga mees, kelle jaoks on pidanud lisaks kodule kaunis välja nägema ka tema töökoht. “Liha- ja piimakombinaat sai jah minu ajal 5–6 kauni heakorra märki,” tunnistas ta ning tunneb heameelt selle üle, et järjepidevus on säilinud ja praegugi näeb kombinaatide ümbrus kena välja.


Kaunimad kodud 2009

Korteriühistu Ida 51
Hariduse 27, Aino ja Ahti Viilup
Eha tn 12A, Aine ja Jüri Vaga
Liiva 3, Palmi ja Ain Teras
Enerpoint Saare OÜ
Aasta heakorratöötaja – Saaremaa Valss

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 323 korda, sh täna 1)