Kooli algus ja liikluskultuur

Kooli algus ja liikluskultuur

Liilia Mänd.

Paljuräägitud koolialguse ja liiklusteemad on praeguseks omandamas laia kõlapinda. Tuletatakse meelde parimad tarkuseterad ning heidetakse pilk liiklusstatistikale, mis kipub oma nukrate arvudega ise enese eest kõnelema.

Kooli algus ja liikluskultuur – need on üsna levinud teemad, mis teatud aja tagant taas rahva meelde jõuavad. Millised mõtted peituvad nende sõnade taga?

Kooli algus – see on aeg, kus nii lapsed, nende vanemad kui ka lasteaedade ja koolide töötajad erilise hoolega valmistuvad sügiseks. Paljude perede ja õpetajate jaoks on see aeg millegi uue algus. Lisaks õhinale, mida sügisesed elumuutused enesega kaasa toovad, on hea oma mõtteis pisike inventuur teha.

Kas lisaks ranitsale, uutele teksadele, kingapaarile ja teab millele veel, on mõeldud sellele, et soetada esikusse karbike helkuritega, et need vajadusel alati käepärast oleksid? Kas jalgratas on nii-öelda turvamehe pilguga üle vaadatud – ehk on tarvis välja vahetada esituli, juurde lisada signaalkell või valida uus rattalukk?

Kas pere pesamuna ikka mahub vanasse turvatooli või tuleb see välja vahetada uuema ja parajama suurusega istme vastu? Kas teadmiste pagas, mida õpetajad ja lapsevanemad on valmis lastele jagama, sisaldab ka teadmisi käitumisest – käitumisest mitte ainult koolis ja kodus, vaid ka tänavatel igapäevaselt ringi sagides?

Ja viimaks olulisim – kas meeldetuletused ja manitsused on ajutised ning jäetakse kõrvale juba paari nädala möödumisel või kestavad need läbi aasta, põimituna igapäevastesse jutuajamistesse kodus ja ülesannetesse koolitükkides?

Liikluskultuur kui selline saab alguse eelkõige inimese tavakäitumisest igapäevases elus, mitte ainult kultuursest käitumisest liikluses. Saame rääkida inimeste käitumisharjumustest, hoolimisest ja lugupidamisest teiste inimeste vastu, olgu siis kodus, koolis, tööl või tänaval.

Ei ole ju usutav, et muidu heasüdamlik, viks ja viisakas inimene liiklustuhinas pööraseks muutub ja korrarikkumisi toime paneb. Kui leidubki keegi selline, siis pole enam usutav tema jäetud klantsmulje. Ühiskondlikud ning inimeste endi sisemised normid on need, mis kujundavad raamid käitumises juhul, kui kimbutamas on kõigile teada-tuntud KIIRE või kui talitsetakse end põhimõttel – olla eeskujuks endast väiksematele ja nõrgematele.

Ka kõige pisem lasteaias või koolis käija kogeb ohtusid tänaval praktiliselt iga päev. Iseasi on see, kui palju ta neid märkab või ära hoida oskab. Meie – suured ja kogenumad – oskame, peame oskama, sest see on meist igaühe kohus!

Hea on lapse tunnetust liikluses kogeda väikese katsega: võtke vaevaks kükitada sõidutee ääres ning vaadata ringi lapse silmade kõrguselt.
Kas üldse on nähtavad pildid, kujutised liiklusmärgil? Püüdke pilguga haarata samal ajal lähenevaid sõidukeid ning hinnata autojuhtide otsust peatuda ja anda teed; proovige sekundite jooksul jõuda arusaamisele, miks see suur poiss punase tulega üle tee jooksis või miks tädi rattalt maha ei tulnud, kui ta üle “sebra” läks…

Ning lõpuks – võtke kokku kogu oma julgus ja otsustusvõime, et ületada sõidutee – ÕIGESTI ja TURVALISELT. Uskuge, see polegi nii lihtne ja nõuab pisikeselt liiklejalt üsna palju valmisolekut, et tulla toime erinevates olukordades.

Öeldakse, et laps on kodu peegel, kuid alati ei peegeldu lapse käitumises vaid kodu mõju. Võimalusi, kuidas toetada lapse maailmakäsitust, suhtumist ümbritsevasse ja valmisolekut toime tulla, on mitmeid. Kõige olulisem on meie kõigi isiklik eeskuju.
Liialt harjumuspäraselt toimetame oma igapäevaseid tegemisi, vaevumata mõtlema oma käitumise mõjust lastele. Liiga kurjakuulutavad on liiklusstatistika arvud, mis tähendavad kas kannatada saanud või hukkunud lapsi.

Ka arv “üks” on siinkohal liiga palju! Seda teavad need, kes on õnnetusi lastega ise kogenud. Milliseks kujuneb statistika sel õppeaastal, sõltub igaühest meist. Seni, kuni inimeste käitumises võimutsevad hooletus ja ükskõiksus, ei muutu ka nukker olukord liikluspildis.

Kui aga inimesed mõtisklevad aeg-ajalt oma käitumise üle, on lootust olukorra paranemisele meie laste jaoks nii meie peredes kui ka meie riigis üldiselt. Tulu tõuseb iga inimese heast käitumisest ja toetavast hoiakust ning seda mitte ainult kooliaasta alguses, vaid aastaringselt ja mitte ainult liikluses, vaid kõikjal, kus iganes me viibime.
Lääne politseiprefektuur soovib kõigile ohutut, edukat ja rõõmsat kooliaastat!

Liilia Mänd
vanemkonstaabel

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 119 korda, sh täna 1)