Karujärves peituvad pommid kohalikke elanikke ei üllata (1)

Karujärves peituvad pommid kohalikke elanikke ei üllata

OSA SAAGIST: Demineerijad tegid kindlaks, et tegu on Nõukogude sõjaväe arsenalis olnud lennukipommidega FAB 50 ja FAB 100, mis sisaldavad sõltuvalt tüübist 30–50 kilogrammi lõhkeainet.

Karujärvest leitud 11 suurt lennukipommi sealse kandi elanikke ei üllatanud, sest aastakümneid on räägitud sellest, kuidas Nõukogude lennukid õppelendudel järves asuvat saart pommitasid ja osa pommidest lõhkemata vette kukkus.

Demineerimiskeskus käivitas teisipäeval Saaremaal ulatusliku operatsiooni, et kahjutuks teha Karujärve põhjast leitud 11 ohtlikku lennukipommi.

Karujärve lähedal elav Toivo Vaik rääkis, et suhtles 80. aastatel palju tolleaegse Karujärve järvevahi Jakob Saagpakuga.
“Tema rääkis, et Karujärves pidavat olema lõhkemata lennukipomme päris suur hulk, sest ühel saarel olevat olnud märklauad, mida sõjalennukid õppelendude ajal pommitamas käinud,” vahendas Vaik.

Pommitamise tõttu olevat saar lõpuks ka järve kadunud. Jakob Saagpakk rääkis ka sellest, et päris sageli potsatasid pommid vette lõhkemata, nagu kivid. Sinnakanti, kus see saareke oli, ei olevat ta julgenud kalavõrkegi panna.
Päästeameti pressiesindaja Marek Simulmani sõnul ei ole päästeamet kursis, et Karujärve kukkunud lennukipommid olid aastakümneid avalik saladus.

“Ujujatele ei olnud need pommid ohtlikud, sest ise ei oleks need hakanud lõhkema,” kinnitas Simulman. “Ohtlikud on nad sukeldujatele, kes lähevad neid torkima.”
Ajalehe Meie Maa andmeil avastas Karujärvel paadiga sõitnud suvitaja järve põhjas lebanud pommid juhuslikult. Pommid olid umbes 2,5 meetri sügavusel järve põhjas, ujumispiirkonnast piisavalt kaugel järve keskel oleva saarekese läheduses.

Esialgu avastasid demineerimiskeskuse Lääne-Eesti pommigrupi demineerijad kahest kohast kokku 11 pommi, millest 10 õnnestus ära viia. Üks lennukipomm jäi maha, sest see lõhkekeha ei kannata transportimist ja tuleb lõhata kohapeal.
Pommigrupi juhataja Janek Sõnum ütles, et demineerijad otsivad vihjete põhjal pomme kahest kohast, kuid tegelikult vajab kogu piirkond põhjalikumat kontrollimist. Ta avaldas arvamust, et pomme võib järves veel olla.

Marek Simulmani sõnul otsustatakse lähiajal, kas järvepõhja veelkordne põhjalik läbiuurimine on otstarbekas.
Janek Sõnum tõi välja, et nii suurt kogust lõhkekehi, milles on ka väga palju lõhkeainet sees, avastatakse Eestis küllaltki harva.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 249 korda, sh täna 1)