Panga muinastuli säras kaugele

Panga muinastuli säras kaugele

 

Muinasööde loits
Meremeeste ootel
Muinasööde lõkke leegid
Tõusku tänus kõrge’elle
Leegi kutse ekslejaile
Tee toob kodusadamasse
Sõua meesta, jõua paati
Lõke lõõmab meelitelles
See on muinasaegne komme
Neeme Mets

Vanimad kirjalikud andmed valvetuledega märkuandmisest pärinevad viikingiaegadest. Rootsi ja Soome rannikul toimis ühtne valvesüsteem, mis ulatus kuni sisemaani. Sellesse pidi iga rannikukogukond andma oma kindlaksmääratud panuse ja kandis ka ranget vastutust teate mitteedastamise korral.

Arvatavalt oli samalaadne korraldus ka Eesti rannikul. Tuledega rannas oodati koju ka mehi ja poegi merelt. Tänapäeval on see kaunis mälestus, ühtlasi mõeldakse ka neile, kes parasjagu merel, ja soovitakse neile head kojujõudmist. Ka Panga pangale püstitatud päikesekellal on elujuhis raskustest väljatulemiseks – elu pole selleks, et nutta ja nuriseda, vaid et võidelda ja võita! Sellise elujuhise järgi elamine parandab kindlasti meie elukvaliteeti.

Kaasaegsete muinastulede tähendus on eelkõige Läänemere ranna- ja maarahva ühtekuuluvustunde rõhutamine, kultuuripärandi säilitamine, maapiirkondade koostöö toetamine muinastulede rituaali kaudu.
1992. aastast on muinastuled süttinud algul Soome, siis Läti, Leedu, Poola, Saksamaa ja Taani randades, Eestis Läänemere ääres ja ka sisemaal.

Ettevõtja Alver Sagur ootas lahkelt rahvast sel laupäeval Panga pangale, et päikeseloojangul süüdata tuli ning üheskoos kaasa elada ja toetada kunksmoor Neeme Metsa loodud ja esitatud muinasööde loitsu “Meremeeste ootel”.
Selle õhtu päikeseloojang oli haruldane vaatepilt, kui päike pilvise taeva taustal äkki korraks veel välja ilmus ja oma kaunite värvidega vaatajaid lummas.

Panga perenaine Marika Aus oli platsil korraldanud mõnusa olemise, allakirjutanu andis lühiülevaate muinastulede tähendusest ja mõttest. Panga tuli säras kaugele, ka hiidlaste rannikule, sest meil on siin saare peal üks suur eelis – nimelt on Panga kõrgem koht 21 m kõrge.
Korraldajad tänavad südamest kõiki, kes võtsid vaevaks kaunist hetke Pangal ühiselt vaatama tulla.

Anu Noor

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 65 korda, sh täna 1)