Rahvas hakkab Soela sadamat korda tegema

MTÜ Soela Sadama Selts kavatseb rekonstrueerida Soela sadama nii kohalike kalameeste kui ka turistide teenindamiseks.

Soela sadama seltsi juhatuse esimees Margus Pajuste ütles Oma Saarele, et plaanis on süvendada sadama akvatooriumi, ehitada juurde kaisid, samuti võrgukuurid ja sadamahoone. Toetusrahade abil kavandatavad tööd viiakse läbi kahes etapis. Esmajärjekorras on kavas sadam kasutuskõlblikuks muuta, teises järgus ehitatakse välja sadama peahoone.
Kuna Pammana poolsaare kolme küla elanikel pole kooskäimisruume, siis jääb sadamahoone ühtlasi Pammana poolsaare rahva kokkusaamise kohaks.

Ehkki sadama kasutajatena nähakse eelkõige kohalikke elanikke, luuakse Soelas tingimused ka väiksemat sorti külalisaluste vastuvõtmiseks. Miks mitte sõidutada maa poolt tulevaid huvilisi Hiiumaale või võimaldada neil Soelas oma alus vette lasta, viitas Pajuste, kelle sõnul on sadama sügavuseks planeeritud 2,5 meetrit.
Praegu seisab Soela sadamas 15 paati, sadamast käib merel üks kutseline kalur, ülejäänud on harrastuspüüdjad.

18. sajandil rajatud Soela sadam on aegade jooksul täitnud erinevaid funktsioone. Näiteks tsaariajal tegutses seal piirivalvekordon ja päästejaam, kuni Nõukogude ajani kuulus sadam koos päästejaamaga Eesti vabariigile, hiljem kasutati sadamat kala vastuvõtupunktina. Soela oli tuntud ka laevaehituskohana.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 47 korda, sh täna 1)