Vennad Kaljod vallutasid jalgratastel kolm riiki (2)

Vennad Kaljod vallutasid jalgratastel kolm riiki

EUROOPA TUURIL: Vennad Theodor (vasakul) ja Thorwald-Eirik Prantsusmaal.

16-aastane Thorwald-Eirik ja 14-aastane Theodor Kaljo Kuressaarest osalesid koos kahe rumeenlase ja 48 prantsuse noorega ainsate eestlastena 15.–22. augustini Prantsusmaal Euroopa tuuril “Vabaduse ja ühtsuse nimel”, mis oli korraldatud Euroopa Liidule alusepanija Robert Schumani auks.

Kokku sõideti tuuril üle 600 km ja läbiti 7 päeva jooksul kolm riiki – Prantsusmaa, Saksamaa ja Luksemburg.
“Sõitsime keskmiselt 100 km ühe päeva jooksul, kuid oli ka selliseid päevi, kus ühe päeva jooksul sõitsime rohkem ja teine päev palju vähem. Näiteks viimasel päeval Luksemburgis sõitsime vaid 50 km,” rääkis Saaremaa ühisgümnaasiumis 10. klassis alustav Thorwald-Eirik.

“Ma pole varem rattaga üle 80 km sõitnud. See oli päris kõva katsumus mulle, aga ma sain väga hästi hakkama,” lisas Thorwald- Eirik, kes Prantsusmaal käis kolmandat korda. “Ma nautisin seda. Esimene päev oli tagumik küll nii valus, mõtlesin, et mis viimasel päeval saab, aga teisel päeval läks üle,” rääkis ta.

“Ühes linnas oli selline tõus, sellise kaldega ja see kestis 2 km järjest, nii et kui sinna tippu jõudsime, siis oli selline tunne, nagu oleks Everesti vallutanud. Süda pumpas päris jõuliselt,” jutustas noormees. Ta lisas, et laskumised olid ka päris hullud, 70 km tunnis maksimumkiirus ja ratast ei saa kontrollida. “Väike hirm tekib ja adrenaliinitunne on olemas,” vahendas ta muljeid.

Ise Thorwald ennast suureks rattasportlaseks ei pea, pigem treenib ta jalgpalli. Tavaliselt sõidab ta rattaga umbes 10 km päevas. “Kui võimalust on, ma arvan, et suudaksin nüüd 1000 km ära sõita. See tegi füüsiliselt päris tugevaks,” sõnas noor rattur.
Dijoni linnast alanud tuur läks läbi Vesouli, Épinali, Nancy, Metzi, Shengeni ja viimane peatus oli Luxembourg’is. Pärast iga sõidetud etappi said noored võimaluse tutvuda linnade vaatamisväärsustega ja käia linnavalitsustes. Imetleti ka ilusat maastikku.

“Üks päev sõitsime terve päeva jõe ja kanalite vahel, see oli päris huvitav,” jutustas Thorwald, lisades, et tuuri ajal õppisid nad palju juurde ka prantsuse keelt. Prantsusmaale sattusid poisid tänu MTÜ Prantsuse Sõbrad Saaremaal esimehele Kersti Randmaale, kellel on sõprussuhted MTÜ FTO juhi Marie-Laure Lagardere’iga. Tuuril, mis oli mõeldud 13–17-a noortele, osales kokku 50 noort.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 174 korda, sh täna 1)