Elu pidade liikumine olema

Mere jaares sai laupa mõnelpool tähistat muinastulede ööd. See komme oo hoogu korjan ja Läänemere merekallastel süüdatse lõkkeid aina rohkem. Kena mõte mere- ja maarahva hingeühenduseks, mineviku ja tuleviku kokkuviimiseks. Selle tulega sai suise aaga hüvasti jäetud. Kis tantsis, kis laulis, kis voatas niisamma. Aga ühine lõkketegu mõjub alati heaste, olgu see tehtud millal tahes.

Nüüd hakkas lastel ja noordel kool peale. Õppige, tarkust läheb taris!
Ma ole mõteln sõukse ütlemise peale, et inimese lugemus paistab välja tema käitumisest ja kõnelemisest ja kirjatükkidest. Seda ütlesid mo paerguseks manalas kirjandusõpetajad, et meitid rohkem lugema meelita ja seda kuuleb vahel mõjalt koa.

Kui rohke lugemuse näitajateks lugeda kõne sisse põimitud kuulsamaid ja vähem kuulsamaid tsitaate siit ja sealt roamatutest, näitab see küll ehk lugemust, aga kas näitab ka oma peaga mõtlemise oskust?
Kui rohke lugemuse näitajaks arvata leidlik paljude võõrsõnade kasutamine, tekib küsimus jälle oma kena keele puhtuse hoidmises ja selles keeles reakimise tarkusest.

Kui rohket lugemust näitab lihtsalt oskuslik keelekasutus, lai maailmavaade ja üksiku isiksuse suhtelise tühisuse tunnistamine, soab ehk juba nõuse jääda. Sii peab jälle lisama, et lugemus annab küll palju juure, aga põle mitte ainuke alus inimese intelligentsuse määramisel.
Valimised hakkavad tulema. Palju erinevaid lugusid soab kuulda ja lugeda selle kohe, mis kõik muutub ja mis paramaks läheb ja kui moekas ikka iga erakond oo. Ehk sii oo üks koht, kus lugemise oskus ja oma peaga mõtlemine valijale kangeste kasuks tulevad.

Kis loodab, kis kardab omavalitsuste muutumist. Mõni kena inimene pakib asjad kokku ja läheb vallatöö pealt minema. Kenade inimeste lahkumisest kaugemale oo alati natusse kahu. Elu pidade liikumine olema, sellest tuleb koa aru soaja. Ja tegelikult oo see ju päris loomulik. Olgu mineja õnnelik! Ehk jälle mõni teene kena inimene satub asemele tulema.

Nii nagu oo loomulik, et mingil hetkel panevad lapsed koa kottu ajama kas siis Eesti või mailma piires omale aina suuremad tarkust ja elukogemust korjama. Emad keetvad kodu moosi, küpsetavad leiba ja hakkavad lapsi tagasi ootama. Vähemaste vahest külase. Nõnna oo see elupäevad oln.

Enne kooli said sui ää muudetud külavahebusside liinide aad ja kursid. Paerguseks köib omingune külavahebuss Hellamaa ja Nõmmküla kaudu umbest jälle vana kena aa järele. Suur tänu kõikidele, kis aitasid selle asja korda aada, nõnna et kool es pidan oma tunniplaani umber tegema. Tänud bussifirma rahvale koa!

Üks päris uudis siia muidu jutu otsa: tuleva reede, 11. septembril algusega kellu 19 oo Liiva Katariina kirkus üks kangeste kena ja puhta tasuta kontsert. Meelitamiseks olgu teada, et seesamma kontsert oo Kuressaare linnas linnuse kapiitlisaalis tasuline. Kristjan Tamm esineb kitarrikontsertiga “Armastatud Eesti muusika”. Umbest tund aega soab kuulata muusikad, mida oo loon Raimond Valgre, Renee Eespere, Ester Mägi, Peeter Pints, Vaido Petser…

Perekonnanimi Tamm tuletab vanamatele muhulastele ehk meele ühte endist kolhoosiesimeest. Vana Tamme kohe liigub siiamaale legenda. Olle oln küll kange joomamees, aga muidu lahke loomuga. Korra sõitn oma esimehe-autuga karjanaistest külavahetee peal mööda ja kutsun küüti. Naised olle üteln, et ei meitel nüüd autu peale küll ep passi tulla, meitel oo kange sõnnikuhais külges. Vana Tamm üteln, et sõnnikuhais oo ju kena hais, sellest põle küll taris numbrid tiha. Et see ju puhtast loodusest.
Vat sõuke lugu. Olge munuksed.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 34 korda, sh täna 1)