Koolisööklad lastevanemate rahakoti kallale ei lähe

Koolisööklad lastevanemate rahakoti kallale ei lähe

KITSIKUS: Linnakoolides riigi toidurahast ei piisa.

Enamik Saare maakonna valdadest koolitoidule peale ei maksa või teevad seda minimaalselt ning koolisööklad suudavad lapsed ära toita riigi antud toidurahaga, mida on 11 krooni ja 47 senti päevas.

Siiski märkis Kihelkonna põhikooli direktor Enda Torga, et maakoolidel on selles suhtes lihtsam, et vald maksab kinni söökla majanduskulud ja koolikoka palga. Linnas, kus koolilapsi toitlustavad erafirmad, riigi rahaga kindlasti välja ei tule.

“Ka meil on kõigi kolme kooli kokad valla palgal ning selle rahaga, mis riik meile annab, tuleme välja, see läheb kõik toiduainete ostmiseks,” rääkis Kaarma valla plaani- ja finantsosakonna juhataja Elve Viljus, lisades, et kui riigi antavast rahast peaks tasuma ka elektri-, vee- ja küttekulud, prügiveo ning veel kokatädidele palga maksma, siis kindlasti välja ei tuleks.
Kihelkonna vallavanem Jüri Saar kiitis koolisöökla personali, kes oskavat hästi majandada – otsivad toiduainete ostmiseks soodsamaid võimalusi ning ostavad ka kohalike talunike käest.

Torga sõnul on Kihelkonna koolis vaatamata väikesele päevarahale väga maitsvad toidud, lapsed ütlevat isegi, et tuleb süüa, sest mujal nii head lõunat ei saa.
Ka Leisi vallavanem Ludvik Mõtlep ütles, et keskkooli söökla toitude kvaliteedi üle nurinat kuulda pole. “Meie maksame küll toidule mõne krooni peale, sest meil on natuke teine süsteem kui mujal, meil saab tasuta süüa lisaks põhikooli osale ka keskkool,” märkis Mõtlep, lisades, et eks kooli sööklas ka kombineeritakse, kuidas välja tulla – üks päev on supp, teine päev praad.

Kärla vallavanema Enno Pildre sõnul on nemadki läinud seda teed, et vanematel koolitoidu eest raha välja käia ei tule. “Oleme kuni kolm krooni peale maksnud,” tõdes Pildre, tuues näiteks, et maikuus oli Kärla koolis päevatoidu maksumus 14 krooni. “Eks me vaatame, kuidas rahaga välja tuleb,” arvas vallajuht.
“Meiegi arvame, et tuleme riigi antava rahaga välja,” lausus Orissaare vallavanem Raimu Aardam, kelle sõnul peab aga reaalselt mõtlema, sest juhul kui valla eelarves raha napib, siis tuleb otsustada, kellele koolitoidu-soodustusi teha, kellele mitte.

“Ehkki enamik lapsi kasutab võimalust koolis sooja toitu süüa, on ka praegu olemas kontingent, kes söömas ei käi,” märkis Aardam. “Eks siis tuleb vaadata, milline otsus teha – kas toetada neid, kes toetust tõesti vajavad või asi mõnel muul moel lahendada,” rääkis Aardam, lisades, et ka tasuta koolitoit on soodustus perele.
Kuressaare abilinnapea Argo Kirsi sõnul on Kuressaare linna eelarves koolilõuna doteerimiseks ette nähtud veidi üle 200 000 krooni, mis ei ole väga suur summa, sest riik maksab linna laste toitlustamiseks aastas üle 3 miljoni krooni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 84 korda, sh täna 1)