Päevalill kasvas taevasse (1)

Päevalill kasvas taevasse

PÕLMA PÄEVALILL: Põlma talus kasvab nii kõrge päevalill, et perenaine peab taime mõõtmiseks kasutama redelit.

Kaarma vallas Uduvere külas Põlma talus kasvab kolme- ja poolemeetrine päevalill, mille kõrguse mõõtmiseks tuli perenaisel redel appi võtta.

“Vaatasin uudistesaadet, kus näidati kolme- ja poolemeetrist päevalille ja mõtlesin, et mul ju kasvab ka sellline aias,” rääkis Põlma talu perenaine Marina Kaunis, lisades, et lille kõige suurem õisik on küll ära õitsenud ja juba longu vajunud, kuid taime pikkuseks sai mõõdetud kolm meetrit ja 55 cm.

Marina sõnul hakkas taim idanema täiesti tavalisest seemnest ja rammu ammutas ta aiamaale pandud sõnnikust. Kui palju õitsev päevalill veel kasvada võib, seda ei osanud perenaine ennustada, kartes, et algavad sügisvihmad teevad edasisele kasvule lõpu.
Kaks aastat tagasi teatati Oma Saarele, et Kuressaares Piiri tänaval asuva maja hoovis kasvab päevalill, mille pikkuseks mõõtis perenaine kolm meetrit ja kuuskümmend sentimeetrit.

Tegemist ei ole kindlasti päevalille rekordkõrgusega ja kui kellelgi kasvab kodus veel kõrgem päevalill, võib sellest toimetusele teada anda.
Lihtne kasvatada
Päevalill ja tema saadused leiavad rakendust põllumajandustootmises, kosmeetika- ja toiduainetetööstuses, rahvameditsiinis ja iluaianduses.
Päevalillede kasvatamine on lihtne, kuid taim eelistab kasvamiseks sooja ja päiksepaistelist kasvukohta, kirjutas tänavu augustis ajalehes Maaleht aiandusspetsialist Astrid Lepik, lisades, et mullaviljakuse suhtes pole päevalill nõudlik, kasvades hästi nii liivastel kui ka savikamatel muldadel.

Koduaias võib päevalill Lepiku sõnul olla kaunis soolo- või rühmataim, mida võib kasvama panna mõne seina või müüri äärde. Soojas ja päikesepaistelises kohas kauni lilleheki jaoks on päevalill suurepärane valik. Kui sügisel pole äraõitsenud korvõisikutega midagi peale hakata, soovitab Maaleht need õue, lindudele toiduks jätta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 484 korda, sh täna 1)