Kiirend kolmandat korda maailmameister

Veteranmaadleja Olev Kiirend kinnitab, et oli juba neljandas klassis öelnud, et saab kunagi maailmameistriks. Nõukogude ajal erinevatel põhjustel välisvõistlustest eemale jäänud Kiirend täidab oma toonast unistust nüüd. Laupäeval teenis ta Soomes järjekordse kulla kreeka-rooma maadluses.

“Hommikul tehti kohvikus kohvi välja,” muheleb Kiirend (60), et omamoodi tunnustus kodulinnas seegi. Värskelt MM-lt saabunud ja seal 56-a ja vanemate meeste kuni 76-kilogrammiste kategoorias kuldmedali võitnud Kiirend märgib, et suurest kaasaelamisest on hääl täiesti ära. Samas ütleb ta, et füüsiliselt ei annagi tunda, et oleks üks korralik maadlusturniir maha peetud.

Kutsuti professoriks

Varem 2000. ja 2007. aastal maailmameistriks tulnud Kiirend märgib, et seekord oli konkurents kehvem, sest matile tuli tavapärasest poole vähem mehi. See-eest oli Kiirendi arvates enamik kuuest konkurendist väärt medalikohta saama.
Kolm matši maadelnud saarlane võttis ka kolm võitu. Siiski neist mitte ühtki seljavõiduga. Esimeses voorus tuli vastaseks eestlane Tartlan, teises venelane ja kolmandas ukrainlane, kes Kiirendi kinnitusel oli omal ajal N. Liidu tasemel kõva tegija.

“Minu tehnikale keegi vastu ei saanud,” ütleb Kiirend oma trumbi kohta. Finaalis vastaseks olnud ukrainlane oli pärast kohtumist öelnud, et ta teadis küll, mida Kiirend ette võtab, kuid siiski ei suutnud talle vastu saada. “Sina oled professor, mina alles tudeng,” oli vastane saarlast austanud. Kiirend loeb oma võiduks ka seda, et parterisse ei saadud teda ühtegi korda.

Kiirend tunnistab, et nii venelane kui ka ukrainlane tulid tema vastu eesmärgiga mitte seljavõiduga võidetud saada. “See on nagu häbiasi vist,” naerab Kiirend ja lisab, et vastased pääsesid sellest napilt. “Mõlemad mehed olid parteris selili minemas, aga aeg sai otsa.”

Võtab vana võlga

Mitmekordne Eesti meister ja medaliomanik ning N. Liidu hõbe ja pronks oma hiilgeaegadel poliitilistel põhjustel välisvõistlustele ei pääsenud. Kuigi võitis tollal maailma tippu kuulunud Nõukogude maadlejaid enne ja pärast tšempionaate. “Vähemalt süda on rahul,” ütleb ta nüüdsete, veteranide võistlustel võidetud medalite kohtas, vihjates, et saab noores põlves saamata jäänud medalid siis nüüd mingil määral kätte.