Miks suhkur kallineb

Miks suhkur kallineb

 

Maailmaturul on viimastel kuudel tõusnud suhkru hind. Briti majandusväljaande The Economist väitel saavutas suhkru hind augusti lõpus viimase 27 aasta kõrgeima taseme, kusjuures viimastel kuudel on selle tõus olnud kiirem kui ühelgi teisel toiduainel.

Üheks põhjuseks on suhkrutootmise mahtude järsk langus Indias – tegemist on ikkagi maailma teise tootjaga. Hooajal 2007–2008 tootis India 28,6 miljonit tonni suhkrut, ent 2008–2009 peaks suhkrutootmine hinnanguliselt kukkuma 16 miljoni tonnini. Möödunud aastal külvasid India põllumehed vähem suhkruroogu osaliselt sellepärast, et 2007. aastal oli suhkru hind maailmaturul langenud. Samuti vähendas sel aastal suhkru tootmist vilets vihmadeperiood.

Pealegi on miljardi elanikuga India ise maailma üks suuremaid suhkru tarbijaid: 2008. aastal tarbiti Indias 24,3 miljonit tonni suhkrut, mis on ligi 15% kogu maailma tarbimisest. Tootmismahtude langus tähendab aga, et India hakkab suhkrut varasemast enam importima, mis tekitab maailmaturul selle magusaine suurema nõudluse. See omakorda viib üles suhkru hinna.
Hiljuti võttis India valitsus vastu otsuse, mis tühistas piirangud suhkruekspordile. Kuid analüütikute sõnul peaks see abinõu suhkru tootmist mõjutama alles 2011. aastal. Seni liigub suhkruhind maailmaturul aga ülesmäge. Nii vähemalt prognoosivad asjatundjad.

Tõsi, läinud nädala lõpul saabus mõnevõrra rõõmustavam sõnum: agentuur Bloomberg kirjutas, et suhkruhind tegi vähenenud ostuhuvi tõttu viimase kolme nädala suurima languse, kukkudes 3,3% võrra.
Saaremaa poodides pole suhkruhinna tõus end tunda andnud ja on jäänud endiselt 11–12 krooni piirimaile kilo eest. Hulgifirma Makros müügijuht Toomas Ringvee suhkruhinna käitumise suhtes tulevikus erilisi prognoose teha ei soovinud.

“Igasugune prognooside tegemine on üks tänamata tegevus, seda eriti praeguses majandusolukorras,” ütles ta. Samas oletas Ringvee, et paaril järgmisel kuul ei tohiks magusaine hind oluliselt muutuda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 67 korda, sh täna 1)