Rändrestauraator päästab Kudjape raudristid hävimisest (1)

Rändrestauraator päästab Kudjape raudristid hävimisest

SAJANDIVANUSED RISTID: Eile oli Paul Uibopuul (vasakul) pooleli kolme juugendstiilis risti taastamine, need ootasid roostest puhastamist ja värvimist. Mihkel Koppel loodab ristide taastamistöödega jätkata ka järgnevatel aastatel.

Tänavu suvel alustati muinsuskaitseameti eestvedamisel Kudjape kalmistu vanas osas asuvate hauatähiste taastamist. Tänu restauraator Paul Uibopuule saavad sellel nädalal korda neliteist halvas seisus olnud raudristi.

Taastamisele minevad ristid valisid koos välja Paul Uibopuu ja muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Mihkel Koppel.

Päästsid vanarauaks saamisest

“Kõigepealt läksid restaureerimisele Kudjape kalmistu liikumisteede ääres olevad ning kõige kehvemas seisus hauatähised, mis võinuksid kergesti rännata vanaraua kokkuostupunkti. Samuti jäid valikusse erilised ja uhked ristid, mille puhul oli oht, et need lähiaastatel hävivad,” rääkis Mihkel Koppel Oma Saarele.

Koppeli sõnul on Kudjape kalmistul eelnevatel aastatel tõstetud paika suuri kivist hauaplaate, kuid riste taastatakse esimest korda. Samas avaldas muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor lootust, et töid jätkatakse järgnevatel aastatel.

“Kudjapel on plaanis töid teha kolm-neli aastat järjest, siin tuleb restaureerida nii raudriste kui ka panna õigesse asendisse kivist hauaplaate, et need ära ei murduks,” rääkis Mihkel Koppel.
Muinsuskaitseameti tellimusel üle-eelmisest nädalast Kudjapel hauatähiseid restaureerinud Paul Uibopuu sõnul kulub tal ühe risti kordategemiseks keskmiselt terve päev.

Uibopuu, kellel on rändava restaureerijana kalmistutega seotud kogemusi juba alates 1994. aastast, rääkis, et risti taastamine algab labida kättevõtmisest ja maa seest hauatähise tükkide otsimisest.
“Mõnikord kõiki ristitükke ei leiagi,” ütles Paul Uibopuu. “Siis otsustab muinsuskaitseamet, kas puuduvaid osasid võib nii-öelda juurde teha, et rist taastatud saaks,” lisas ta.

Järgneb tükkide pesuriga pesemine, kõigepealt puhta veega, ning kui sellest ei piisa, siis tuleb appi võtta spetsiaalsed pesuvahendid.
“Kui jupid on puhtad, saab risti kokku klapitada ja kokku keevitada ning pärast seda kivist alusele sobitada,” selgitas restauraator tööde käiku. Lõpuks raudristid värvitakse – kõigepealt krunt- ja siis pärisvärviga.

Teeb kõik kohapeal

Mihkel Koppel on Paul Uibopuu tööga Kudjape kalmistul väga rahul. “Inimesed on üritanud ka ise Kudjape surnuaias üksikuid riste korda teha, aga restauraatori töö vastu nad ikka ei saa,” nentis Koppel.
Ta lisas, et tähelepanuväärne on see, et Paul Uibopuu saab kõik tööd kohapeal tehtud ning taastamisel olevat risti ei ole vaja demonteerida.
Tänavused restaureerimistööd Kudjape kalmistul peaksid lõppema hiljemalt homseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 224 korda, sh täna 1)