IN MEMORIAM

IN MEMORIAM

 

Ajaloodoktor Indrek Jürjo

Muhu saarel Rässa külas sagedane suvekülaline olnud noorema põlve silmapaistvaks ajaloolaseks kujunenud Indrek Jürjo (sündinud 14. aprillil 1956) lahkus 8. septembril 2009 igavikuteele.

Raske haigus murdis erudeeritud mineviku-uurija, kellega mul oli au tutvuda juba Tartu ülikooli päevil, kui ta hoolikalt süvenes Saaremaa valgustustegelase Johann von Luce elu ja töö uurimisse. Hiljem kohtusime mitmeid kordi Muhus ja käisime koos Tornimäe muinassadamat uurimas.

Hiljem jälgisin huviga Indrek Jürjo tegevust Nõukogude repressiivorganite vohamise paljastamisel ja tema jätkuvat huvi baltisaksa valgustuskorüfeede vastu. Viimase tegevuse krooniks sai August Hupeli (1737–1819) monograafia, mida tunnustati mitme väljapaistva preemiaga. Ta ülesandeks oli ka juhtida Eesti riigiarhiivi publitseerimistegevust ja nõustada nooremaid ajaloolasi.

Indrek Jürjo teadusliku tegevuse üks eduallikaid oli põhjalik saksa keele tundmine, millele ta pani aluse juba varases nooruses. Eesti ajaloo allikate uurimine pole ju võimalik saksa ja vene keele valdamiseta.
On sügavalt kahju parimas loomeeas manalateele läinud Saaremaa ja Muhuga nii tihedalt seotud teadlasest, kes pärines ajakirjanik Paul Jürjo ja kunstnik Aime Jürjo külalislahkest perest. Kuid Indrek Jürjo mahukas elutöö elab edasi väärt üllitistes.

Bruno Pao

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 101 korda, sh täna 1)