Saartel on sadu taatlemata arvesteid

Saartel on sadu taatlemata arvesteid

VAJAVAD TAATLEMIST: Vanad, nn kettaga elektriarvestid tuleb iga 16 aasta tagant taadelda.

OÜ Jaotusvõrk mõõteteenuste sektori juhataja Toomas Kase sõnul on Saare- ja Hiiumaal kokku 28 075 elektriarvestit ja nendest 632 ehk vaid 2 protsenti on taatlustähtaja ületanud.

Kolmapäevane ETV saade “Pealtnägija” avalikustas, et Eestis on ligi 65 000 arvestit, mis on taatlusaja ületanud.
Toomas Kask ütles Oma Saarele, et Saare- ja Hiiumaa arvestite taatlemistähtaeg oli tänavu või eelmisel aastal ning suurem osa taatlemata arvestitest asub vanades talumajades, kus tarbimine on väga väike.

“Taatlemata arvestite kasutamine on selge seaduserikkumine,” ütles “Pealtnägijale” konkurentsiameti peadirektor Märt Ots. Samas kinnitas ta, et taatlemata mõõdiku alusel arveid maksnud klientidel on õigus nõuda Eesti Energialt hüvitist.
Toomas Kask kinnitas, et saarte taatlemata arvestite kogus ei ole katastroofiline ja kohe kindlasti ei hakka vanemad arvestid päevapealt valesti näitama. Pigem hakkab ketas aeglasemalt käima. Kask lisas, et kui kellelgi on tõepoolest arvesti rikkis, siis selle vahetavad nad kohe ära, muidu ootavad nad aga ministeeriumi otsust.

“Praegu ootame konkurentsiameti menetluse tulemust ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi otsust, kas elektriarvestite taatlemise määrust pikendatakse või mitte,” ütles Eesti Energia jaeäri kommunikatsioonijuht Kristjan Hamburg Oma Saarele.
Kui otsustatakse määrust mitte pikendada, siis kuulutatakse välja hange ja hakatakse uusi arvesteid paigaldama.

“Sellise otsuse puhul tuleks uued arvestid paigaldada arvatavasti töökindluse ehk elektrikatkestuste vähendamise investeeringute arvelt,” selgitas Hamburg. Tema sõnul kuluks arvestite paigaldamiseks kahe aasta jooksul ligi 110 miljonit krooni. Kui paari aasta pärast tuleb paigaldada kaugloetavad arvestid, peab nendest seadmetest ja investeeringust paari aasta pärast loobuma.

Suur taatlemata arvestite hulk sai ettevõtte teatel võimalikuks, kuna “ootamatult lükkus edasi uute kaugloetavate voolumõõtjate paigaldamise projekt, mis pidi algama eelmisel aastal”.
“Investeerides praegu töökorras, kuid taatlemisaja ületanud seadmete väljavahetamisse samaväärsete seadmetega, kulutaks Jaotusvõrk igal aastal ebaotstarbekalt 50 miljonit krooni, mis investeeritakse praegu elektrivõrgu rikete vähendamiseks,” selgitas Jaotusvõrgu juhataja Tarmo Mere.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 118 korda, sh täna 1)