Sügisel kutsub mereharrastustalu seenejahile

Sügisel kutsub mereharrastustalu seenejahile

KUS ASUB “RUUDI” FILMI VANA ORMI MAJA? Toomalõukal. Kopli mereharrastustalus on pulmapidu pidanud ka ungarlased. Sellel suvel öeldi peremehele kaks ettetellitud pidu aga ära. “Ei tea, kas armastus sai otsa või raha,” on peremees nõutu.

Saaremaal tegutseb kaks merekultuuriseltsi, purjetajad on koondunud merispordi seltsi, maakonna koolides antakse õpilastele mereharidust, merest luuakse laule ja lugusid, aga et Eestimaa suurimale saarele on rajatud ka mereharrastustalu, see on vist paljude jaoks üllatus.

Salme valla kodulehelt saab huviline teada, et Toomalõuka külas on huvitava nimega talu – Kopli Mereharrastustalu OÜ. Talul on internetis ka oma kodulehekülg www.toomaloukaturism.ee .
Mereharrastustalu – juba selles nimes on midagi ligitõmbavat. Taevale tänu, ometi on Saaremaal talu, kus külalised saavad, nii nagu talu nimest välja lugeda võib, tegeleda mereharrastustega. Kas ikka saavad või on nimi turistide peibutamiseks?

Talu kodulehekülg üllatab meeldivalt. See on üpris infoküllane, andes huvilisele detailse ülevaate nii talust kui ka seal pakutavast, samuti lähiümbrusest ja kaugematestki paikadest.
Ja huvitavamaks läheb! Kodulehel avaneb tuttavlik pilt. Kohe tekib vaatajal küsimus, kus on seda varem nähtud. Muidugi, lastefilmis “Ruudi”! Tõepoolest, see on ju seesama Vana Ormi maja, Viikingi villa – sopilise rookatusega talutare.

Neli aastat tagasi oli Kopli talu hulgaliselt rahvusvahelisi auhindu võitnud filmi “Ruudi” üks võtteplatse. Küllap on nüüdsel mereharrastustalulgi oma väike roll selles, et “Ruudi” sai 2006. aastal Kodomotachino lastefilmide festivalil Tokios grand prix’, samal aastal MAFF laste- ja noortefilmide festivalil Varssavis teise preemia, noortefilmide festivalil Chemnitzis (Saksamaa) publiku preemia ning laste- ja noortefilmide festivalil Listopadik 2006 Minskis parima täispika mängufilmi preemia. Moskva laste- ja noortefilmide festivalil 2006. aastal sai parima näitleja preemia “Ruudi” peaosatäitja Paul Oskar Soe. 2007. aastal tunnustati “Ruudit” Kairo lastefilmide festivalil auhinnaga Hõbedane Kairo.

Nõnda siis on “Ruudi”, mille üks stsenariste ja osatäitjaid on Aarne Mägi Kuressaare Linnateatrist, tutvustanud nii Saaremaad kui ka Kopli mereharrastustalu üle maailma.
On´s peremees Lembit Vergi seda oma talu tutvustamiseks ka ära kasutanud? Nii ja naa. Talu kodulehel on lausa eraldi peatükk “Mängufilm “Ruudi” meie õuel”. Selles on ka vihje filmi kodulehele.
Filmi võtted toimusid “poolvägisi” ja röövisid poolteist kuud meie suvest. Samas kõditas selline tähelepanu meeldivalt meie eneseuhkust, oli uueks kogemuseks ja eks ka omamoodi reklaamiks, annab talu kodulehekülg internetis teada.

Kes aga internetist seda lugema ei juhtu, kuidas nemad filmis tondilossiga sarnaneva maja üles leiavad? Vahest tõmbaks huviliste pilke tee äärde paigutatud viit, millel umbes niisugune tekst: “Siin asub rahvusvahelistel filmifestivalidel peaauhindu võitnud filmi “Ruudi” Vana Ormi maja – Viikingite villa”.

Mereline Toomalõuka

Rannaküla vaevu tiksuv aeg, tutvus või taaskohtumine tegevustest saadavate elamustega…
Puhkus külas, kus saar hakkab kitsenema Sõrve poolsaareks, oletatava muinasaegse viikingite sadama (Portus novus) lähistel…, edastab talu koduleht huvilisele infot.

Järgneb täpsem tutvustus, kus kirjas ka talu visioon – olla suurima ja sesoonsuskindlama tegevusvalikuga puhketalu Saaremaal aastaks 2013.
Mereharrastustalu missioon on nii talu, küla kui ka kogu ümbruskonna miljöö väärtustamine, tõstes esile paikkonnale ainuomaseid võimalusi, pakkudes külalistele aastaringset tegevust, murdmaks pisutki mõttemalli talvel elu väljasuremisest äärealadel.

Merendushuviline saab talu kodulehelt teada talus pakutavatest võimalustest kalapüügiks, snorgeldamiseks (veealuse maailma uurimiseks lestade, maski ja toruga), purjelauasõiduks ja meresüstamatkadeks.
Tegelikult ei ole see looduskaunis paigas asuv talu üksnes mereharrastusega tegelevate külaliste jaoks. Toomalõuka turismitalu pakub külalistele täpselt samasuguseid võimalusi kui iga teinegi turismitalu. Toomalõukale võib tulla rahu ja vaikust nautima. Sügisel saab seenemetsa minna. Peremees on huviliste jaoks koostanud erinevate marsruutidega kaardid.

“Valime kohad, kus silmal ilus vaadata ja jalal mõnus astuda, rägastikesse ei lähe. Korjame männi- ja kuuseriisikaid, kukeseeni, pilvikuid ja puravikke. Enne korjamist teeme piltide abil ka väikese seenetundmiskoolituse… Soovi korral jagame oma kogemusi seente talveks sisse tegemisel,” kutsus Lembit Vergi linlasi seenemetsa.
Talu laenutab ka jalgrattaid, annab nii jalgsi- kui ka rattamatkajaile kaasa kaardid, kuhu on marsruut peale kantud. Soovijad saavad ka kõnnikepid. Metsarada on tähistatud.

Talumaja on omaette vaatamisväärsus

Talutare avaras fuajees on peetud pulmi ja juubelipidusid. Külalistele on võimalik välja pakkuda kogu kompleks, kus on majad magamistubadega, grillikoda, köetav kümblustünn, suitsuahjud, võrk- ja jalgpalliväljak, lõkkeplats jt rajatised.
Ehitajaoskustega Lembit Vergi, sünnilt tallinlane, on väikeettevõtjana tegutsenud ka pealinnas. Nüüdse talumehe abikaasa juured on aga sellessamas Kopli talus Toomalõukal.

Kui “Ruudi” filmi tegemise aegu oli peamaja ehitamine veel pooleli, siis praegu on külalistel võimalik imetleda hoone nii välis- kui sisearhitektuuri. Kõik see on peremees Lembitu loometöö – eskiisprojektist kuni lõppviimistluseni.
Nii maja väljanägemine kui ka pakutavad tegevused erinevad teistest turismitaludest üsna palju. Peremehe hinnangul ei ole see siiski külalisi juurde toonud. Kauem tegutsenud taludel on välja kujunenud oma püsiklientuur. Küllap saab ka Lembit Vergi mõne aasta pärast rääkida sellest, kuidas mereharrastustalus asjad ülesmäge liiguvad.

Talu on nii nagu linn, mis kunagi valmis ei saa. Lembit Vergi unistab suitsusauna ja Hollandi veski ehitamisest: “Hollandi tuuleveski tahan teha puidust, mitte kivist, nagu need on tavaliselt ehitatud. Tuulikusse ehitame külalistetoad.”

Kopli talu platsi puhastamisega tegid Vergid algust 20 aastat tagasi. “Alguses võtsime asja ette sugulastega. Minu ämm tahtis oma sünnikodu taassündi näha. See on ju fantastiline koht juba merevaate pärast,” meenutas ettevõtja paarikümne aasta tagust aega.
Rookatusega Kopli taluhoonest tuli kujutelm Lembit Vergile silme ette Soomes ulgtööl olles. “Olin saeveskis tööl. Seal oli vahepeal vaba aega. Hakkasin siis lume peale seda maja joonistama. Mul oli mõõdulint kaasas. Nii sain täpselt tubade planeeringu ja muud asjad paika. Hoone vundament on ristikujuline,” pajatas peremees Soomes pähe tulnud ideest.

Viis aastat on tema mereharrastustalu nüüd külalisi võõrustanud. Peremehe hinnangul oleks start võinud palju hoogsam olla, samas on ta optimist, kes loodab koostööle valmiva Lõmala sadamaga ja teiste kohalike ettevõtjatega.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 84 korda, sh täna 1)