Pääsemine pole vaid uppuja enda asi (1)

Pääsemine pole vaid uppuja enda asi

ÕHUSÕIT ON AJAVÕIT: Tulekahjus kannatada saanud laevamees lennutati helikopteriga haiglasse.

Piirivalve lennusalga helikopter toimetas neljapäeval parvlaevalt St Ola haiglasse kaks tulekahjus kannatada saanud meest. Päästeoperatsioon toimus Saaremaa Laevakompanii ja Lääne piirivalvepiirkonna merepäästeõppuse “Väinameri 2009” raames.

Õppuse käigus tuli laevapere liikmetel ja piirivalvuritel otsida ka üle parda vette kukkunud inimesi ja evakueerida laevalt reisijaid. Ühisõppusel osalenud Lääne-Eesti päästekeskuse tuletõrjujate ülesandeks oli likvideerida laevaruumides puhkenud põleng.

Esimest häiret kuulsid Hiiumaalt Heltermaa sadamast Rohuküla poole teel olnud St Olal viibinud inimesed neljapäeval kell 12.40, kui kapten Tiit Jõgi teatas, et laevas suletakse tulekindlad uksed. Veidi aega hiljem tassisid laevameeskonna liikmed tiheda tossuga täitunud koridorist välja esimese kannatanu, kes jäeti laeva ahtris asuvale välistekile lebama.

Hetke pärast oli kohal ka meditsiinitöötaja, kes kõnetas köhivat ja oigavat meesterahvast vene keeles. “Mis sa räägid? Ma ei saa midagi aru,” kurtis mees. Kanderaamil ja tekki mähituna toodi laeva välistekile ka teine tulekahjus kannatanu. “Mis juhtus? Miks ma oma jalgu ei tunne?” küsis mees tema ümber toimetavatelt laevapere liikmetelt.

Saabub “ämblikmees”

Veidi pärast kella ühte jõudis kohale piirivalve lennusalga kopter, millest laskus köit mööda alla erkoranžis riietuses mees. Laevatekile jõudsid ka vigastatute transpordiks mõeldud raam ja korv.
Oranž “ämblikmees” tõstis koos meditsiinitöötajate ja laeva meeskonnaliikmetega ühe kannatanu raamile ja pakkis ta kindlalt kollase katte sisse. Teise kannatanu vigastused olid kergemad ning tema puges spetsiaalsesse transpordikorvi.

Mõne minuti pärast oli kollane kanderaam köie abil juba õhus ja hetk hiljem ka kopteris. Sama ladusalt tõmmati üles korvis olev kannatanu. Viimasena tegi õhusõidu laevatekilt kopterisse “ämblikmees” ise.
Kella kahe paiku võis St Ola pardal kuulda taas helisignaali. Seekord oli põhjuseks üle parda kukkunud mees. Laevalt lasti vette kiirvalvepaat ning kolm meeskonnaliiget suundus merele kadunud inimest otsima. Samal ajal kutsus laevakapten otsingutele appi ka piirivalvureid.

Enne veel kui piirivalvelaevad sündmuskohale jõudsid, olid St Ola meeskonnaliikmed üle parda kukkunud Ibrahim Ibrahimi leidnud ning mees toimetati kiirvalvepaadil Rohuküla sadamasse.
Loetud minutid hiljem kõlas laeva pardal järjekordne signaal ja kapten teatas, et viiakse läbi osaline evakuatsioon. Pardalt visati alla valge tünder, mis hakkas vees vilinal päästeparveks kasvama.

Niipea kui oranž päästeparv oli oma lõpliku kuju võtnud ja meeskonnaliikmed parvele jõudnud, asusid reisijad (Orissaare gümnaasiumi mereklassi poiste kehastuses) ükshaaval mööda laeva küljel rippuvat tormiredelit parvele laskuma.

Parvelt kadus mees

Samal ajal St Ola lähedusse jõudnud piirivalvealustel tuli alustada ühe parvelt vette kukkunud ja sellest eemale triivinud meeskonnaliikme otsingutega.
Piirivalvuritel õnnestus meres hulpiv mees leida ja temagi transporditi kohe Rohuküla sadamasse. Teine piirivalvelaev korjas peale päästeparvele kogunenud reisijad, võttis tühja parve sleppi ja lahkus samuti Rohuküla poole.

Kell 14.20 kõlas taas St Ola kapteni hääl, mis teatas laeva tulekindlate uste avamisest ja reisijate jaoks tavarežiimi taastamisest. Merepäästeõppus “Väinameri 2009” oli peaaegu läbi saanud.
Rohuküla sadamas tuli Haapsalu päästekomandol kustutada St Ola pardal avastatud tulekolle, samuti avati liugtee ning evakueeriti kõik laevapere liikmed ja mõned laeva jäänud reisijad.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 95 korda, sh täna 1)