Keskkonnaamet on Saaremaal hädas kirjadele vastamisega (9)

Keskkonnaamet on Saaremaal hädas kirjadele vastamisega

JÄI VASTAMISEL JÄNNI: Torgu vald ootas valla sisemaa osaüldplaneeringule keskkonnaametilt kooskõlastust ligemale pool aastat. Amet põhjendab venitamist suure töökoormusega.

Keskkonnaameti Saaremaa töötajad on suure töökoormuse tõttu kimpus ametisse saadetud kirjadele õigeaegse vastamisega.

Viimase kahe nädala jooksul on Oma Saar tuvastanud vähemalt neli Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni saadetud kirjavastust, milles amet vabandab vastamisel tekkinud viivituse pärast.
Näiteks Mustjala vallavalitsuse 17. veebruaril saadetud kirjale vastas Hiiu-Lääne-Saare regioon alles 7. septembril, vabandades omapoolse kahetsusväärse passiivsuse pärast.

Torgu vald ootas valla sisemaa osaüldplaneeringule keskkonnaametilt kooskõlastust ligemale pool aastat. Kuna kooskõlastuse andmine viibis seaduses lubatust kauem, oli amet sunnitud planeeringu kooskõlastama, ilma et oleks saanud esitada ühtegi ettepanekut või vastuväidet.

Vabandus vabanduse otsa

Valjala valla 10. juulil koostatud üldplaneeringu planeerimisettepaneku kooskõlastamiseks palus keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regioon esmalt pikendust 7. septembrini, seejärel aga suurele töökoormusele viidates veel 21. septembrini. Vastuseks 10. juulil koostatud ühele maaomanike pöördumisele vabandas amet taas kord vastuse hilinemise pärast.

Samuti ei ole keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regioon pidanud vajalikuks esitada Mustjala valla külade üldplaneeringu kooskõlastuste perioodil ühtegi ettepanekut, ehkki planeering käsitleb näiteks ehitustegevust kaitsealuses Panga panga piirkonnas.
Oma Saarele teadaolevalt ei osalenud keskkonnaameti ametnikud ka Mustjala külade üldplaneeringu ja Laimjala üldplaneeringu avalikul arutelul, mis veel mõni aeg tagasi oleks olnud mõeldamatu.

Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni juhataja Kaja Lotman ütles Oma Saarele, et veebruaris moodustatud keskkonnaameti juhtimise sujuvamaks kujunemine võtab veel aega. On ju lisaks riigistruktuuride muutumisele muutunud selle lühikese ajavahemiku jooksul oluliselt riigi majanduslik olukord ning majandusolude muutumise tingimustes suureneb kodanikel ja äriettevõtetel vajadus saada lisainformatsiooni oma vara või ettevõtluse võimaluste kohta.

Reform suurendas töömahtu

“Seega kinnitan, et töömaht Saare maakonna keskkonnaküsimustes on suurenenud, võrreldes reformieelse ajaga,” lausus Lotman, kelle sõnul esineb kirjadele vastamisega viivitamist peamiselt Saaremaa looduskasutuse spetsialistidel. Maakonnas tegeleb antud valdkonnaga kaks töötajat. Valdavalt on teemad seotud vajadusega teha kohtvaatlusi või küsida lisainformatsiooni ekspertidelt.

Ajavahemikus 1. veebruar kuni 1. september on Saare maakonna looduskasutuse spetsialistidele laekunud 294 kirjalikku taotlust, spetsialistidele on tehtud 600–650 külastust ja telefoni teel on esitatud 1000–1200 küsimust.
Looduskasutuse teemavaldkonda kuuluvad ka valdade üldplaneeringud, mille läbivaatamine on seotud mitme valdkonna spetsialistide koostööga, selgitas Lotman.

Et Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regioonis on mitmed valdkonnad kaetud vaid ühe või kahe spetsialistiga kolme maakonna kohta, siis on spetsialistidele sobivate ühiste aegade kokkuleppimine üsna keeruline. “Siiski ei soovi keskkonnaamet töö kvaliteedil langeda lasta ja soovib koostada läbimõeldud ja vastutustundlikke seisukohti,” kinnitas Lotman.
Regioonijuht rääkis, et olukorra leevendamiseks on amet viimastel kuudel rakendanud Saaremaa koormuse vähendamiseks Läänemaa looduskasutuse spetsialiste.

Samuti ollakse lõpetamas eelmistest asutustest üle tulnud KIK-i projekte ning seegi vähendab oluliselt ametnike lisakoormust.
Tugifunktsioonide täitmiseks on Saaremaal viimase kahe kuu jooksul asunud tööle kaks uut töötajat, mis omakorda vähendab spetsialistide lisakoormust. “Loodame, et edaspidi suudame kirjalikele taotlustele vastata õigeaegselt,” sõnas Kaja Lotman.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 55 korda, sh täna 1)