Tumala mõisa arendamine tekitab kohalikel küsimusi (2)

Orissaare valla Tumala küla Mõisa katastriüksuse detailplaneeringu reedel toimunud avalikul tutvustusel kõlas kõige rohkem küsimusi teede ja liikumisvõimaluste kohta.

Kohalikud elanikud soovivad, et mõisaallee oleks ka edaspidi kogu pikkuses läbitav ka traktoritel, kuid arendajad tahavad allee kasutusele võtta kergliiklusteena.
Orissaare vallavalitsuse planeeringute ja maakorralduse peaspetsialist Tiit Põld ütles Oma Saarele, et detailplaneeringu tutvustusel oli kohal 10 inimest, kes esitasid küsimusi ja vastuväiteid nii hoone nime, teede, reovee käitlemise kui ka rajatavate piirdeaedade kohta.

Ühe vastuväitena kõlas, et Tumalas ei ole tegemist mõisahoone, vaid koolimajaga. Tiit Põllu sõnul tehakse selles osas kompromiss ja kasutatakse planeeringu tekstis väljendit “mõisa pargi peamaja”.
Teede puhul tekitasid küsimusi suured bussid ja liiklemisvõimalused Tumala külasse viival teel ning liiga teravanurgalised kurvid.

Kõige rohkem vastuväiteid esitati reedel seoses endise mõisaalleega.
Kohalike elanike esindaja soovis, et allee oleks kogu pikkuses läbitav ka traktoritel, kuna kohalikud on niimoodi harjunud ja mõnel talumehel on vaja pääseda allee kõrval asuvatele maadele.
Tiit Põld ütles, et Mõisa detailplaneeringu tellijad on huvitatud, et alleest saaks vaid kergliiklustee. Erandiks on üks majapidamine, kellel muud võimalust kojusaamiseks pole kui nimetatud alleed mööda.

Põld rääkis, et reedesel arutelul kuulsid nii vallavalitsus kui ka planeeringu koostaja ja tellijad kohalikele elanikele probleeme tekitavatest asjaoludest.
Põllu sõnul on Orissaare vald huvitatud sellest, et kõik erimeelsused saaksid lahendatud ja paarkümmend aastat räämas seisnud koht ärkaks elule.
“Ilmselt tuleb vallavalitsusel võtta seisukoht alleega seonduvas ja asuda arendajatega läbirääkimistesse. Samuti tuleb arendajatel täpsemalt uurida planeeritavat reovee puhastamise ja ärajuhtimise lahendit,” vastas Orissaare vallavalitsuse planeeringute ja maakorralduse peaspetsialist küsimusele, kuivõrd omavalitsus esitatud vastuväiteid arvesse võtab.

Tumala külas asuva Mõisa kinnistu omanikud on Jana ja Veljo Maripuu, kes tahavad rekonstrueerida mõisahoone, ehitada vana vundamendi kohale uue hoone seminaride ja koolituse korraldamiseks ning muuta olemasoleva abihoone majutushooneks. Samuti on Maripuudel kavas rajada kinnistu kirdeossa peahoonest, saunast ja neljast puhkemajast koosnev puhkeküla.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 70 korda, sh täna 1)