Omavalitsuste võimekuses kuuekordne vahe (3)

Eesti kohaliku omavalitsuse üksuste võimekuse indeksi kohaselt on kõige võimetum omavalitsus Õru vald Valgamaal. Võimekuselt on ta rohkem kui kuus korda nõrgem kui Eesti kõige võimekam omavalitsusüksus Viimsi.

Valgamaal asuv Õru vald loodi 20. veebruaril 1992. aastal. Elanike arvult on ta maakonna väikseim. Õru vallas elab 504 pidevat sissekirjutust omavat inimest, kusjuures rahvaarv on pidevalt kahanenud. Rahvastiku tiheduse poolest on Õru vald üks hõredamalt asustatud alasid Valgamaal – 4,9 inimest km²-l. 

Vallas asub lasteaed-algkool, õpilaste ja lasteaialaste arv kokku jääb alla neljakümne. Õru valla eelarve suurusjärk on 6 miljonit krooni. Valla pindala on 104,63 km², see jaotub 8 külaks ja üheks alevikuks. Valla kodulehekülje andmetel on Õrus kolm kauplust ja kaks kohvikut.

Kurvas edetabelis järgnevad Õrule Peipsiääre, Alajõe, Põdrala, Meeksi, Mõniste, Lohusuu, Taheva, Piirissaare ja Kasepää vald.
Edetabeli alusena kasutati riiklike registrite statistikat, arvestatud on 28 erinevat näitajat. Uuringu autorid on Rivo Noorkõiv ja Veiko Sepp.
Eesti kohaliku omavalitsuse üksuste võimekuse indeksi kohaselt on kõige võimekam omavalitsus Viimsi vald Harjumaal.

Siseministeeriumis tutvustatud uuringu kohaselt on Viimsi võimekuse indeksi väärtus 83,6. Edetabelis järgnevad Viimsile Saku vald (82,9), Tallinn (84,2), Rae vald, Saue linn, Harku vald, Tartu, Jõelähtme vald, Rapla vald ja Tartu linn. Tegemist on Eesti ajaloos esimese 227 omavalitsuse suutlikkuse edetabeliga. See näitab, kui suured on haldusüksuste võimed kohaliku elu korraldamisel.

Regionaalminister Siim Valmar Kiisler kinnitas andmete Tallinnas toimunud esitlemisel, et see tabel on paljudele omavalitsustele valus tõde. Samas pole ministri sõnul mõtet oma hädades kedagi peale iseenda süüdistada.
Siseministeerium koostöös Geomeediaga kavatseb omavalitsuste suutlikkuse edetabeli koostamise muuta iga-aastaseks.

Saaremaa omavalitsustest hõivas Kuressaare linn edetabelis 11. koha. Kaarma vald saavutas tubli 37. koha.

Allikas: siseministeerium ja Maaleht-online

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 46 korda, sh täna 1)