Saaremaale plaanitakse rajada villavabrik (11)

OÜ Saare Rätsep tahab Salme valda Lõu külasse rajada villavabriku, mille eesmärgiks on pakkuda teenust eelkõige väikese lambakarja pidajatele.

Saare Rätsepa esindaja Egon Sepa sõnul plaanib osaühing Itaaliast osta villatöötlemismasinad, millega on võimalik teha teenustööd just väike-lambakasvatajatele, kel on karjas 20–50 lammast. Kuna Saaremaal villatööstus praegu puudub, siis on väike-lambapidaja villa sageli ära hävitanud, sest villa eest makstav paarsada krooni ei kata selle Hiiumaale või mandrile viimise kulutusi.

Et tööjõudu kokku hoida, tahab Saare Rätsep osta täisautomaatsed masinad.
Lambakasvataja vaatevinklist on Sepa sõnul kindlasti oluline, et lambapidaja hakkab nende tööstusest saama lõnga, mis on tehtud tema oma lammaste villast. “Lammastel on tihti nimed ja lambapidajale on väga tähtis, et see lõng on näiteks tema Mihkli või Maiu lõng,” rääkis Egon Sepp.

Saare Rätsepa esindaja selgitas, et villatöötlusmasina käivitamiseks on vaja teatud kriitiline kogus villa. “Meie mõte on see, et masin suudaks töödelda kuni 40 kilo villa tunnis,” lausus Sepp. Arvestades, et üks lammas annab umbes kaks kilo korralikku villa, saab väiketootja oma lõnga tunni-paariga kätte ega pea ootama järjekorras aasta nagu Hiiumaa villatööstuses.

Hiljuti PRIA-le tööstuse rajamiseks toetusetaotluse esitanud Egon Sepp ütles, et tööstuse avamiseni kulub vähemalt aasta, usutavasti viie aasta pärast töötab tööstus aga täisvõimsusel. “Saaremaa lambad toodavad aastas üle 20 tonni villa ja kui sellest üks viiendik meile tuuakse, siis oleme juba täitsa rahul,” märkis Sepp, kelle oma majapidamises on samuti 100-pealine lambakari.

Väikeettevõte OÜ Saare Rätsep õmbleb praegu tööriideid hulgimüügifirmale OÜ S-Link.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 179 korda, sh täna 1)