Nael: Vaglad tõttavad mereväele appi

Üleeile kogunesid Kudjape prügilasse Saaremaa vaklade suurkogule vaklade tähtsamad esindajad, et otsustada, kas toetada Eesti mereväge sõjaajast Suurde väina maha jäänud miinide demineerimismissioonil. Pärast tuliseid vaidlusi otsustati oma väed Suuropile saata.

Terve selle nädala tegelesid vaklade saadikud eeltööga, et uurida, kuidas olukord Suuropi peal tegelikult on. “Ega ajalehti saa usaldada, tuleb ikka oma ihusilmaga kaeda,” märkis suurkogul viibinud härra Vagel.

21 miljonit vakla

Eeltööd saadeti tegema 21 miljonit vakla, kes mahutati osavalt Saaremaa prügila poolt sponsitud sõidukitesse, mis Kuivastu poole vurasid. “Ka meil on masu,” tunnistas härra Vagel asjalikult. “Ei ole mõtet eraldi transpordi peale priiskama hakata, kui siin otseühendus igapäevaselt juba olemas on.”

Vagel märkis, et 21 miljonit on optimaalne spetsialistide hulk, kelle antud hinnangute põhjal võib juba järeldusi teha.
Kahjuks hakkas Kuivastus vaklade saba viltu vedama. Härra Vageli sõnul kasutasid vaglad Harilaiu pardal olles võimalust ning sukeldusid merre, et Suuropi poole ujuda. “Praamil kippusid aga inimesed paaniliselt ringi tormama ning vaklade peale näpuga näitama,” kurtis härra Vagel. “Lõpuks läks selliseks paanikaks ja kaoseks, et pooled meie spetsialistid jäid selles möllus kadunuks.”

Hiljem luges härra Vagel oma kadunud seltsimeestest ajalehest. Pärast seda võtsid sündmused veel traagilisema pöörde, kui spetsialistide transpordiks mõeldud sõidukitel keelati praamilepääs. Miks ometi, imestasid vaglad. Sellega kaotasid nad palju kullakallist aega ning tundus, et Suuropile saadetava missiooni peab läbikukkunuks tunnistama.
Õnneks taastus ühendus ning enamik spetsialiste jõudis Harilaiult merre sukelduda.

Üleeilsel suurkogul kuulatigi Kudjapel ekspertvaklade arvamusi, et teada saada, mida missioonist õpiti.
“Meri on päris suur,” kõlas ühe olulisema õppetunnina. Osa eksperte arvas, et nad on suurematki näinud, kuid pärast tuli välja, et tegu oli petistega, kes pole Kudjapelt kunagi kaugemale jõudnudki.

Miinid on ohtlikud

Kõige rohkem tekitas Suuropi missiooni juures vakladele muret asjaolu, et miinid on üksjagu ohtlikud. Tunnistajad olevat näinud, kuidas miinide kallal nokitsenud vaglad suurte lainete ja mürinaga taeva poole kupatati.
“Meie eksperdid ei olnud sellist asjade käiku oodanud,” tunnistas härra Vagel. “Kaotasime mitu miljonit head vakla selle õppetunni saamiseks.”

Pärast tuliseid vaidlusi otsustati mereväele miinide tõrjumisel siiski appi minna, kuid seda vaid teatud tingimustel. Näiteks on vaglad nõus mereväge abistama, kui miinide läheduses tegutsevad vaid mereväe tegelased. Vaglad on samal ajal nõus ja valmis üle võtma mereväe laevade juhtimise, side, operatsiooni üleüldise logistika ja toitlustamise.

Naela toimetus kiidab agaraid kaasmaalasi ning kutsub teisigi üles ühiskondlikku aktiivsust näitama.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 33 korda, sh täna 1)