Mälestuskontsert Mustjala kirikus

Mälestuskontsert Mustjala kirikus

VÕIMAS MUUSIKA: Mustjala Anna kirikus kõlas esmaspäeva õhtul Estonial hukkunute mälestuseks Eino Tambergi uudisteos, mille esitasid tšellist Aare Tammesalu ja orelikunstnik Andres Uibo.

Esmaspäeva õhtul kõlasid Mustjala Anna kirikus oreli-, tšello- ja trummihelid, et mälestada 15 aastat tagasi parvlaeval Estonia hukkunuid.

Kontserdi avas suure trummi avalöök (mõnelegi ootamatu) Eino Tambergi uuest teosest tšellole, löökpillile ja orelile. Tambergi teos oli ainulaadne ja võimas. Mälestuskontserti oli kuulama tulnud rahvast nii lähedalt kui kaugelt, esindajad Kuressaare linna- ja Saare maavalitsusest ja ümberkaudsetest valdadest.

Kontserdil esinesid Mustjala muusikapäevade kunstiline juht tšellist Aare Tammesalu ja Anna kiriku oreli taastamisele kaasa aidanud orelikunstnik professor Andres Uibo. Temaatiliselt ülesehitatud tunniajalises kavas kõlasid Arvo Pärdi “Trivium” orelile 1. ja 2. osa, Tõnu Kõrvitsa “Rändaja laul” soolotšellole, Johann Sebastian Bachi “Erbarm dich mein, o Herre Gott” orelile, Andres Uibo “Bach peeglis” tšellole ja orelile ning Kaljo Raidi “Largo” tšellole ja orelile.

Kõneles õpetaja Rene Reinsoo, kes tõi Estonial hukkunute arvu võrdlusena välja selle, et 15 aastat tagasi kaotas Läänemerel elu rohkem inimesi, kui neid praegu elab Mustjala vallas.
Korraldajad tänasid muusikuid ning kontsert-jumalateenistuse rahalised annetused lähevad kiriku fassaadi remondiks.

Pärast kontserti mindi ühiselt Tagaranda, Estonia mälestussamba juurde, kus asetati lilled mustast marmorist mälestuskivile, süüdati küünlad ja mälestuslõke. Esines Mustjala segakoor. Oma meenutusi ja mälestusi jagasid teistega Mustjala vallavanem Kalle Kolter, Kihelkonna vallavanem Jüri Saar ja Saare maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Raivo Peeters.

Pika sireeni hukkunute mälestuseks lasi tormiselt merelt piirivalvelaev Maru…
Ürituse korraldas Mustjala vallavalitsus ja toetas Eesti Kultuurkapital.

Kalle Kolter, Reine Vinter

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 66 korda, sh täna 1)