Spiiker Ene Ergma: ärge uskuge suuri lubadusi

Spiiker Ene Ergma: ärge uskuge suuri lubadusi

 

Riigikogu seitsmeliikmelise delegatsiooni koosseisus eile Saare- ja Muhumaad külastanud riigikogu esimees Ene Ergma (fotol) soovitab kohalike volikogude valimiste eel mitte uskuda suuri lubadusi.

“Ärge neid valige, kes suuga teevad suure linna ja käega ei kärbse pesagi,” lausus Ergma Oma Saarele antud intervjuus. “Ärge uskuge suuri lubadusi. Kohapeal tunnevad inimesed üksteist palju paremini. Te valite konkreetseid inimesi ja need inimesed lähevad volikogudesse.”

Riigikogu esimehe sõnul sõltub sellest valikust suuresti, kuidas elu edasi läheb – kas jääb samamoodi soiku või läheb edasi, ja valitakse inimesed, kes tahavad midagi teha ja muuta.

Kas ja miks on vaja korraldada riigikogus maakondade kuid?
Ma arvan, et kindlasti on vaja. Esiteks, see on maakonnale võimalus tulla riigikokku. See on alati hästi tore olnud – kas siis näitused või filmid või midagi muud.
Näiteks Pärnu maakond tõi riigikokku terve väikese etenduse. See annab inimestele võimaluse vaadata maakonnale natuke teise pilguga.
Oleme ausad, kui me tuleme maakonda, siis kuhu me läheme? Tuleme Kuressaarde, ega me siit välja palju ei liigu. Maakonna kuu toob maakonda natuke laiemalt riigikokku.

Teiseks, maakondades toimuvatel teabepäevadel osalevad riigikogu kõikide erakondade esindajad. Siis räägitakse nendest probleemidest, mis teevad inimesi kohapeal murelikuks. Minu arvates on see hea moodus riigikogu liikmetel mööda Eestimaad käia.
Just sellepärast on see hea, et koos on erinevate erakondade esindajad. Huvitav on kuulata, kuidas erinevate erakondade esindajad vastavad samadele küsimustele.

Rääkides saarlaste ja muhulaste poolt riigikogu komisjonidele esitatud ettepanekutest – kui suur on tõenäosus, et seadusandja nendega arvestab või on see lihtsalt ära-kuulamise koht?
Kõigepealt kuulatakse need ettepanekud ära, aga kindlasti võib neist midagi ka töösse minna. Võin oma tagasihoidlikust kogemusest öelda, et mina suutsin 1999. aastal üksinda seadusemuudatuse läbi viia. Käisin küll pool aastat kultuurikomisjonis, aga seadusemuudatus tuli.

Millised saarlaste mured või probleemid on teile Saaremaa kuu või tänase päeva jooksul kõige rohkem kõrva jäänud?
Me käisime Saaremaa muuseumis ja seal ollakse murelikud muuseumireformi plaani suhtes. Ma arvan, et see on väga tõsine küsimus ja selle üle tuleb üks väga tõsine arutelu. Me ei saa viia kõiki asju Tallinna. Minu meelest on see väga imelik, sest väärtus ongi kohapeal.
Me ei saa võtta Kuressaare linnust ja viia seda Tallinna. Kindlus on ikkagi väärtus siin kohapeal. Ma usun, et muuseumireformi üle tulevad suured vaidlused.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 43 korda, sh täna 1)