Keravälk tantsis Mustjalas Endu memme akna taga

Keravälk tantsis Mustjalas Endu memme akna taga

SIIN SEE TULEKERA TANTSIS: Endu talu perenaine Ljuba Kaupola: “Just selle akna taga see tantsiv tulekera mind hirmutas. Pärast läks veel teise akna taha ja siis kadus.”

Haruldane sügisene äike on tänavu hirmutanud ja lausa kahju teinud mitmes paigas Saaremaal. Kaks nädalat tagasi kuulsid Mustjala valla Liiva küla elanikud kõrvulukustavat pauku. Endu talu perenaine Ljuba Kaupola tundis samal ajal toas televiisorit vaadates kogu maja vappumist ja nägi elutoa akna taha ilmunud tantsisklevat tulekera.

Eelmise nädala neljapäeva õhtul kõmatas äike Mustjala alevikus. Paljudel kortermajade elanikel ja ka eramajade inimestel kustus telepilt, rivist läksid välja telefonid ja vooluvõrgus olnud elektroonilised aparaadid.
“Hirmus pauk käis ja kohe lõi tuld ka. Majas kõik asjad kolisesid. Akna taga hakkas tantsima suur tulekera. Minuti jagu hüppas see seal üles-alla, siis liikus teise akna taha ja kadus seinaäärt pidi ei tea kuhu,” rääkis tulest ja paugust ehmunud Ljuba Kaupola, kes elab Liiva külas.

Pärast pauku tõmbas eakas perenaine teleripistiku vooluvõrgust välja. Kuigi pistikupesast paiskus tuld välja, naine õnneks kannatada ei saanud. Nii õues tantsisklev tulekera kui ka tuppa pursanud tulesädemed pole endast imekombel ühtegi märki järele jätnud.
Talvel 85-aastaseks saanud põline saarlanna pole varem keravälku näinud. Aastakümneid tagasi lõi pikne puruks ühe põlispuu Endu talu heinamaal.
Endu memme väitel tuli see välk küll otse selgest taevast. Pärastpoole kuulis ta ka müristamist, aga see kostis juba väga kaugelt.

“Hirmus kõva pauku, mis keravälgu minu akna taha tõi, kuulis meie külas veel samal ajal bussi pealt tulnud Männiku Elvi. Siit kaugemal elav Saadu Linda oli olnud kärgatuse ajal parasjagu toas. Pärast oli ta õue vaatama läinud, on’s välk äkki kusagile sisse löönud,” meenutas Ljuba Kaupola ärevaks teinud loodusnähtust.

Viinakuu esimese päeva õhtul Mustjalas kärgatanud kõu tegi kurja vähemalt kümmekonnale aleviku elanikule.
“Kogu elektroonika vahetasin välja. Vanast ei saanud enam asja. Välk levis ilmselt Elioni ühenduste kaudu, tekitades kahju nii kortermajade elanikele kui ka eramajade omanikele,” teavitas kahju kannatanud Mustjala mees.
Ka Mustjala kõuekõmakale ei eelnenud müristamist ega järgnenud kestvamat äikeseilma.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 402 korda, sh täna 1)