15 Muhu naise käsitöö Ungaris näitusel

Oktoobri alguses avati Ungaris Somogy maakonnamuuseumis Kaposvari linnas näitus, kus on väljas ka 15 Muhu naise käsitöö.

Tegemist on tootearendusprojekti INEXTEX ühisnäitusega. Projektis osalesid käsitöötegijad Ungari Somogy maakonnast, Rumeenia Harghita maakonnast, Rootsi Västernorrlandi läänist ja Eestist Muhu valla naised. Näituse avamisele eelnes konverents, kus huvilistele tutvustati projekti eesmärke. Konverentsil esines ka Muhu muuseumi juhataja Kadri Tüür. Oma sõnavõtus rääkis ta Muhu käsitöö ajaloost ja hetkeseisust ning kursuse jooksul omandatud kogemustest.

Euroopa Liidu elukestva õppe programmi GRUNTVIG alaprogrammi poolt rahastatud rahvusvahelise projekti eesmärk oli välja töötada meetod rahvusliku tekstiilipärandi kasutamiseks tänapäeval. Sihtgrupp on käsitöökogemusega täiskasvanud. Iga kursusel osalev grupp koosnes mõneteistkümnest käsitöötegijast. Muhulasi juhendas Muhu põhikooli kunstiõpetaja ja FIE-na käsitööga tegelev Anu Kabur.

Inspiratsiooni ammutati kursuse esimeses osas kohaliku muuseumi tekstiilikollektsioonist ja teises osas oma partnerriigi muuseumist. Eesti partneriks oli Rootsi ning vastastikku käisid inspiratsiooni ammutamas ka rumeenlased ja ungarlased. Tekstiilipärandile tuginedes loodi uusi moe-, disaini- ja sisekujunduselemente. Näitusel ongi väljas igalt osalenud muhulaselt üks muhu- ja üks rootsiaineline taies. Muhulastele endile pakkusid enim huvi rootsi naiste Muhu muuseumi esemete baasil valmistatud uudsed tooted.

Projekti tulemusena loodi tootearendusmeetod, mis õpetab kasutama nii oma kui teiste rahvaste tekstiilitraditsioone, parandab sihtgrupi motivatsiooni ja enesehinnangut ning arendab loovust, lähtudes käsitööliste teadmistest, kogemustest ja huvidest. Ühisnäitus lõpetab pidulikult kursuste ja sellega kaasnenud näituste sarja neljas riigis. Kuid muuseumikogudes on endiselt palju esemeid, mis ootavad oma aega, et käsitöölistele inspiratsiooni pakkuda.

Mai Meriste
Muhu muuseumi töötaja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 48 korda, sh täna 1)