Saarlased pole sekkumiskokkuostu teravilja müünud

Saarlased pole sekkumiskokkuostu teravilja müünud

ETTEVAATLIK: Teraviljakasvataja Kaido Kirst leiab, et sekkumiskokkuostu peale lootmine on liiga suur risk.
Foto: Peeter Kukk

Ehkki teravilja sekkumiskokkuostu hind on sel aastal turuhinnast kõrgem ja tekitanud palju positiivset vastukaja, pole saarlased oma vilja esimese nädala jooksul sekkumiskokkuostu viinud.

Orissaare viljakasvataja Aarne Põri sõnul pole Saaremaa tootjatel võimalik sekkumiskokkuostu kõrgemast hinnast osa saada, sest nõutud minimaalne müügikogus 80 tonni on siinsetele tootjatele ülejõukäiv. “80 tonni on kogus, mis käib üle jõu ka Saaremaa mõistes suurtootjale,” tõdes Põri, kelle sõnul võiks Valjala söödatehas küll sekkumiskokkuostu müüa, kuid selle ettevõtte vili kulub ära kohapeal.

Sekkumiskokkuostu viivad Põri sõnul teravilja enamasti firmad, kes ostsid selle odavamalt kokku ja müüvad nüüd kõrgema hinnaga edasi. Talunikelt osteti teravili kokku hinnaga 1000–1400 krooni, sekkumiskokkuostus on teravilja hind novembris ligamale 1600 kr/tonn.
Põri ise oleks oma 400-tonnise toodangu juures võitnud sekkumiskokkuostu hindadega ligemale 200 000 krooni.

Tänavune Saaremaa aasta põllumees, Valjala viljakasvataja Kaido Kirst nimetas sekkumiskokkuostu puuduseks, et vili tuleb vedada kas Tartusse, Viljandisse, Tamsalusse või Keilasse. Teiseks on nõutav miinimumkogus 80 tonni omajagu suur, et seda kuskile ootamiseks kõrvale panna, sest järelmaksuga ostetud tarvikud ootavad hiljemalt novembri alguseks tasumist. Vastasel juhul tuleb viivis peale. “See asi ongi üldiselt nii paika pandud, et sa ei võida, ja tark on parem mitte võlgu jääda,” tõdes Kaido Kirst. Pealegi ei ole tema sõnul kunagi selge, kas sekkumiskokkuostu hind kujuneb turuhinnast madalamaks või kõrgemaks. Sel aastal on ta kõrgem, aga valdavalt on olnud madalam.

Hea on aga Kaido Kirstu sõnul see, et sekkumiskokkuostu hind peaks siiski mingil määral tõstma viljahinda kogu Eestis.
PRIA algatatud teravilja sekkumiskokkuostu esimese tööpäeva esimesel tunnil laekus 15 pakkumist umbes 9000 tonni müügiks. See on üle kahe korra rohkem kui eelmisel kokkuostuperioodil osteti. Teraviljatonni sekkumiskokkuostu hind on praegu mõni sent üle 1585 krooni. Selleks et kogu teravilja ei pakutaks, kohe novembris, tõuseb hind igas kuus 7 krooni ja 20 sendi võrra.

PRIA pressiesindaja Maris Sarv-Kaasik rääkis Oma Saarele, et sekkumiskokkuostu ostetakse teravilja kokku nii, kuidas pakutakse ja vili kvaliteedilt nõuetele vastab. Rahalist piiri pole ja ladusid on Eestis ka piisavalt. Näiteks ainuüksi Muuga ladu mahutaks 300 000 tonni (võrdluseks: suurim kogus vilja, mis seni on sekkumisladudes olnud, oli 2005.–2006. a sekkumiskokkuostu tulemusel ladudesse jõudnud 41 660 tonni). Teravilja sekkumiskokkuost on selline turukorraldusmeede, mille alguse ja lõpu aja kehtestab Euroopa Komisjon kõigis liikmesriikides korraga ja ka hind on kõikjal ühesugune.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 54 korda, sh täna 1)