Suur laenukoormus pärsib põllumehe investeerimisvõimet

Põllumajandustehnika müügiga tegeleva ettevõtte andmetel on põllumeeste võimekus taotleda mikropõllumajandusettevõtete investeeringutoetust suure võlakoormuse tõttu vähenenud.

Investeeringutoetuse taotlusega seoses põllumajandustehnika müüjatele tehtud pakkumiskutsete arv on võrreldes möödunud aasta taotlusvooruga vähenenud rohkem kui poole võrra, ütles Oma Saarele AS-i A. Tammel esindaja Andres Tammel.
Meetme 1.4.1 tingimuste kohaselt peab toetuse taotleja võtma enam kui 15 000-eurose maksumusega investeeringuobjekti puhul vähemalt kolm võrreldavat hinnapakkumist.

Kui 2008. aasta taotlusvoorus laekus firmale üle Eesti umbes 800 pakkumiskutset, siis sel aastal on kutsete arv jäänud alla 400, mis on tagasiminek 2006. aastasse, rääkis Andres Tammel.
“Eks ta ikka näitab seda, et majanduslik seis on kehva ja tootjad ei julge enam investeeringuid teha,” sõnas Andres Tammel. Samas on toetuse taotlemise tingimused karmistunud, nii mõnedki tootjad ei kõlba oma rahalise seisu poolest enam toetust küsima ega võta seetõttu asja üldse ette.

Tammeli sõnul on enamikul tegijatel varasemate investeeringutega võetud laenud ja liisingud ikka veel peal, seevastu tulud on sel aastal märksa väiksemad kui mullu. Laenumaksete osa on läinud järjest suuremaks ja vaba raha uute investeeringute tegemiseks enam ei jää, märkis Tammel, kelle kinnitusel on tema enda 1992. aastast tegutsev põllumajandustehnika müügiga tegelev ettevõte siiski praegu plussis.

Saarte nõuandekeskuse finantskonsulent Mai Vaher rääkis, et on sel aastal kokku puutunud kolme tootjaga, kes on investeeringutoetuse tarvis palunud koostada äriplaani, kuid kelle võlakoormus ei luba tegelikult seda toetust enam küsida. “Põllumehed saavad oma toodangu eest nii vähe raha, et sellega ei kata jooksvaid kulutusi enam ära,” ütles konsulent. Mai Vaheri sõnul peab toetuse taotleja suutma elementaarsed tootmiskulud katta toodangu müügitulust, investeeringute omaosaluseks saab kasutada pindalatoetust.

Praegu on nii, et söödavilja hind on madal ega kata väetise, kütte ja mürkide soetamiseks tehtud kulusid. Nii ei jää tootjal sageli muud üle kui hakata tootmiskulusid katma pindalatoetustega, kuid sel juhul ei jää investeeringu tegemiseks enam vahendeid.

Mikropõllumajandusettevõtete arendamise investeeringutoetuse tänavusügisene taotlusvoor toimub ajavahemikus 16.–30. november. Toetust saavad taotleda ettevõtjad, kelle eelneva kahe aasta kasum ei ulatu üle miljoni, kuid kelle müügitulu oli samas üle 37 552 krooni. Tootjal ei tohi olla maksuvõlga või peab see olema ajatatud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 26 korda, sh täna 1)