Koolitüdruku vihje aitas põgenikud tabada (27)

Koolitüdruku vihje aitas põgenikud tabada

 

Eile õhtul kella veerand kuue paiku tabas politsei pärast neli päeva kestnud intensiivseid otsinguid arestimajast põgenenud kurjategijad Laimjala vallast. Õigetele jälgedele aitas otsijad 17-aastase tüdruku vihje.

“Ootas oma peigmehega koos bussi, et kooli minna,” rääkis tüdruku ema Oma Saarele. Tütar oli näinud, kuidas kella kaheksa paiku hommikul siseneb Laimjala poodi mees, kes on näo kapuutsi sisse ära peitnud.
Terava silmaga tüdruk arvas ära tundvat Robert Nautrase. Nautras oli poest tükk aega valinud erinevat kaupa, kuivaineid ja kõike muud vajalikku.

Laimjala kaupluse müüja ütles Oma Saarele, et esialgu ta hommikul tagaotsitavat ära ei tundnud. Kahtlusi tekitas küll üle lauba ulatunud punane kriimustus, ilmselt mingi vigastus, ja ostetud kauba väga suur kogus. “Hirm oli ja ma kartsin, et ta ei maksa kauba eest,” rääkis müüja.

Kuid mees ladus 1500 krooni letti ja lahkus poest koos kaubaga. Samas lähedal luusis ka laigulise jopega Margus Ruus, spordikott käes.
Bussipeatuses mehi märganud tüdruku peigmees sõitis meestest veel kord mööda, veendumaks, et tegemist on ikka samade meestega, ja seejärel teatas politseile.

“Tüdruk jäi endale kindlaks,” rõõmustas ema selle üle, et just tütre antud vihje viis varaste tabamiseni.
Politsei esindaja Kristi Mägi sõnas Oma Saarele, et ehkki politsei sai Laimjalast vihje juba hommikul, laekus päeva jooksul teateid veelgi, ka näiteks Leisi vallast, ja kõikide nende kontrollimiseks läks aega. Politseitöö tulemusena tabati tagaotsitavad Laimjala valla piirest kella veerand kuue paiku.

“Politsei tänab kõiki inimesi, kes helistasid ja andsid vihjeid kurjategijate arvatava asukoha kohta,” sõnas Mägi.
Robert Nautras (40) ja Margus Ruus (20) põgenesid Kuressaare politseijaoskonna arestimajast 6. novembri varahommikul kella viie ajal. Mehed olid kohtus süüdi mõistetud varavastaste kuritegude eest ning pidid reedel minema mandrile, kus neid ootas ees veel mitu kohtumõistmist.

Üks meestest palus võimaldada tal WC-sse minna ning kui teda kongi tagasi toimetati, ründas valvurit ja lukustas ta arestikambrisse. Ilma mobiilita kambrisse lukustatud valvur lõhkus ukse ja teatas juhtunust vähem kui tunni möödudes.
Mehed olid selleks ajaks lahkunud, varastades põgenemiseks Ida tänavalt valget värvi sõiduauto VAZ 2103 (reg nr 940 AAP).
Politsei on seoses meeste põgenemisega alustanud ka sisejuurdlust, et selgitada kõik asjaolud.

Evely Aavik, Andres Sepp


40 liitrit piiritust ja pütitäis koort

Vaid kaks päeva enne kõnelauste meeste põgenemist, 4. novembril vahistas politsei mehe, keda kahtlustatakse maakonnas viimasel ajal toime pandud pisivargustes.

Salaja korteritesse hiilinud ja sealt kättejuhtuvaid asju varastanud mees leiti ühes trepikojas magamas.
Sama mees kogus kunagi samuti Saaremaal ”kuulsust”, kui põgenes 80. aastate keskel Kuressaare arestimajast. Mees saagis tasapisi trellid läbi ja lasi koos kaaslasega jalga.

Kunagise miilitsatöötaja sõnul on see vahialune vaid paar-kolm kuud oma elus ausalt raha teeninud, ülejäänud aja on ta veetnud kas varastades või trellide taga.
Toona olid mehed kadunud tükk aega ja neid jälitavad võimuesindajad olid juba peaaegu kindlad, et mehed on pagenud Venemaale, sest möödas oli mitu päeva, aga kuulda polnud meestest midagi.

Kuressaare haiglas oli aga piirituse hoiuruum, kust kadus ühel ööl kogu haigla piiritus – 40 liitrit. Sõprade abiga jõid toonased põgenikud kümmekonna päevaga kõik selle ära, pealevõtmiseks vaid hapukoor. Kui meeste asukoht välja peiliti ja neid vahistama mindi, oli pidu läbi, piiritus otsas ning keset lauda troonis veel vaid hapukoorepütt.

”See oli siis see vabadus nende meeste jaoks, et kõigepealt peab ennast ikka lolliks jooma,” meenutas endine võimuesindaja, lisades, et tänaseks on see mees ennast aga nii ära joonud, et vaevalt ta põgenemise asjus nõu andis. Nüüd tähendab vabadus tema jaoks külmas ja näljas olemist ning trepikojas magamist.

Evely Aavik

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 60 korda, sh täna 1)