Õigeusukiriku torn on valmis

Õigeusukiriku torn on valmis

Foto: Peeter Kukk

EAÕK Kuressaare Püha Nikolai kiriku kuppelkatusega tambuuritorni ümbert on tellingud kadunud ja torn on taas kaunistamas üle 200 aasta vanust kirikuhoonet.

“Välja tuli tõeline kaunitar,” kiidab rahulolevalt isa Andreas. Tõepoolest paistab nüüd kaunites beežides ja pruunides toonides torn oma kullast ristiga välimuselt vana ja kapitaalremonti ootava kirikuhoone kohal välja kui kaunitar.

Tambuuritorn oli sõna otseses mõttes katastroofilises olukorras ning tuli kevadel kuni karniisini maha lammutada. Töid teostas OÜ Rändmeister. “Nad tulid selle tööga 100% toime,” märgib kirikuisa. “Aga see firma on ka pisut teistsuguse mentaliteediga kui tavaline ehitusfirma, sest seal on koos sõna otseses mõttes fanaatikud. Tööde käigus tulid välja mitmed lisatööd, millele katet ei olnud, kuid nad tegid ära kõik, mis vaja.”

Ka ehitusfirma Rändmeister juht Juhan Kilumets rõhutab, et nende jaoks oli tegemist erilise objektiga. “See oli puht psühholoogiliselt raske, sest mitte kunagi varem ei ole me pidanud nii vana ja väärtuslikku ehitismuistist nii palju ja põhjalikult lammutama.”

Kilumetsa sõnul oli nuputamist palju, sest neil puudus kogemus, kuidas täpselt samamoodi tagasi laduda kumerat kuplit. Selle juures tegid suure eeltöö ära insener Heino Uustalu ja arhitekt Illar Kannelmäe, kes mõõdistasid vana kupli ja tegid uue projekti. Samas on Kilumets äärmiselt tänulik ka kirikuvanem Kalev Linnule, kes kogu seda remonditööd väga suure huvi ja entusiasmiga kohapeal juhtis.

Aga õigeusu kirikuhoone vajab hädasti tervikuna remonti. Plaanid on tööde jätkamiseks tehtud. Kilumetsa sõnul oleks kõigepealt vaja välja vahetada hoone katus ja korda teha fassaad ning siis saab juba edasi minna sisetööde juurde. Ent kõik edasine sõltub rahast. Tambuuritorni kordategemine läks maksma üle miljoni krooni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 46 korda, sh täna 1)