Reet Truuväärt – PR-teenuse saarele tooja (6)

Reet Truuväärt – PR-teenuse saarele tooja

 

Saaremaa esimese suhtekorraldus- ehk PR-firma Saar & Truuväärt üks asutajatest Reet Truuväärt on veendunud, et äris pole kohta niisama umbropsu ja ehku peale tegutsejatele: oluline on usk, et alustatu kindlasti õnnestub. Mis aga puutub praegu vohavasse majandussurutisse, siis võib öelda, et on saabunud stabiilsus, ehkki samas on tajutav, et paranemine ei tule nii kiiresti, kui me seda sooviksime.

See oli 1990. aastate keskpaiku, kui kahel ettevõtlikul kohalikul naisel Reet Truuväärtil ja Kaie Saarel tekkis mõte luua siin saarel üks uue aja äri. Reet oli varem töötanud erinevatel ametikohtadel Saaremaa muuseumis, Kaie aga tegev olnud ajakirjanduses.

“Mõte uus firma asutada tuli väga lihtsalt,” meenutab Reet enam kui kümne aasta tagust perioodi. “Eesti oli äsja taasiseseisvunud ja aeg selline, et seoses turumajandusele üleminekuga tulid siia ka uued ametid.”
PR-töö ehk avalike suhete korraldamine oli tollal Eestis täiesti uudne nähtus.

“Olime ikka täielikult pühendunud”

Kas tookord, kui kaks hakkajat naist uue ettevõtmisega alustasid, mõtlesid nad juba pikemaajalisele tegutsemisele või tahtsid vaid korraks proovida? Reet Truuväärt: “Lootus [eduks] peab ikka olema, ilma selleta ei oleks me alustada saanudki. Tol hetkel olime ikka täielikult pühendunud. Nii vähemalt tundus meile endile, kuid mida teised meist tookord mõtlesid, ma kommenteerida ei oska.”

Üsna pea, umbes poolteist aastat pärast alustamist, lahkus ettevõttest teine asutajaliige Kaie Saar, kes vahetas elukohta. Sellest ajast on Reet ettevõtet üksinda edukalt vedanud: praegu on OÜ-s Saar & Truuväärt juba neli palgalist töötajat. Eks ole edukuse kinnituseks ka Krediidiinfo AS-i 2007. aastal antud diplom, milles Saaremaa esimesele suhtekorraldusfirmale anti reiting AA, mis tähendab, et majanduslikult on tegu väga eduka firmaga, millel on kõrge maksukultuur.

Buum ja masu

Kui OÜ Saar & Truuväärt viimaste aastate tähtsamaid majandusnäitajaid jälgida, selgub, et majandusbuumi aastal on ettevõte arenenud lausa hämmastava kiirusega. Nii näiteks on firma müügitulu aastal 2006 kasvanud enam kui 15% ja aastal 2007 isegi ligi veerandi võrra. Veelgi jõudsamalt on aga ülespoole liikunud arvud, mis kajastavad omakapitali ja puhaskasumi kasvu.

Samas võib täheldada, et masu on firma käekäiku hakanud mõjutama juba suhteliselt varakult. Sündmuste säärane areng on igati loogiline: on ju meedia- ja suhtekorraldusfirmade peamine sissetulekuallikas reklaamimüük – valdkond, kus majanduskriis kähku tunda annab.

2008. aasta tegevusaruandest võib lugeda, et OÜ Saar & Truuväärt kahjum oli peaaegu samas suurusjärgus kui näiteks 2007. aasta puhaskasum. Selle põhjuseks oli üldine majanduslik langustendents, ettevõtte suurenenud käibekulud ja klientide arvu vähenemine. Mullu tekkinud kahjumi katab firma eelmiste aastate kasumi arvelt.

“Tõsi, masust hoolimata on säilinud meie peamised tooted nagu Saaremaa Suve leht ja turismitrükised, Kuressaare aianduspäevad ja merepäevade turundus,” räägib Reet Truuväärt. “Praeguses majandusolukorras on uudne aga see, et nagu ajakirjanduseski on kõigi nende toodete juures järsult vähenenud reklaamipindade tellimine ja reklaamihinnad on alanenud.”

Raskeim aeg on vist möödas

Reeda sõnul andis masu nende tegevuses end tunda juba 2008. aasta kevadel, mil pandi kokku Saaremaa suvelehte. Siit ka firma möödunud aasta kahjum.
“Ise eeldan, et ka käesolev aasta kujuneb meie ettevõtte jaoks viletsaks, sest kevadel tundus, et vähemalt siin Saaremaal läks reklaamimüük kõige halvemini,” jätkab ta.

Ettevõtte tulevikust

Tänaseks on muutunud ka OÜ Saar & Truuväärt klient. Kui 12 aastat tagasi tegevust alustati, osutas ettevõte rohkesti teenuseid avaliku sektori asutustele. Näiteks olid firma tähtsamate klientide hulgas Kuressaare linnavalitsus ja tollane Saare politseiprefektuur. Ja kuigi Kuressaare Kultuurivara kaudu jätkub koostöö linnavalitsusega ka praegu, on ettevõtte peamised kliendid nüüd siinsed turismiedendajad.

Küsimusele, millisena kujutab ta OÜ-d Saar & Truuväärt ette nii umbes kümne aasta pärast, vastab Reet Truuväärt: “Ega praegustes oludes tohi tuleviku suhtes erilist optimismi üles näidata; vastupidi, tuleb olla ülimalt realistlik ja valmistuda kõiksugu korrektuurideks ja muutusteks. Just tänu paindlikkusele oleme edasi läinud.

2006. aastal tegime esimese katse oma tegevust Saaremaalt välja viia, ent sinna see jäi, ja ehk oli see isegi hea. Kuid edaspidise suhtes oletan, et 10 aasta pärast on meil peakontor siin Kuressaares, kuid oma esindus ka Tallinnas ja ettevõttesse on kaasatud veel vähemalt kolm lisatöötajat.”


OÜ Saar & Truuväärt

Põhikiri kinnitatud 1996. a 10. detsembril.
Ettevõte registreeritud 1997. a 28. jaanuaril.
Peamised tegevusvaldkonnad: meediasuhted, avalike suhete alane nõustamine, kirjastustegevus, reklaamiteenused, messide, näituste, konverentside jm ürituste korraldamine.

Allikas: Krediidiinfo

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 160 korda, sh täna 1)