Mitteketserlik ettepanek Kuressaare raele (50)

Mitteketserlik ettepanek Kuressaare raele

 

Kunagi ütles Karl-Martin Sinijärv telesaates “OP” järgmised sõnad:
“Tallinnast viib mugav kiirrong kahe tunniga Euroopasse. Tartu – see on Euroopa, Tallinn on Ida-Euroopa.” Omal nahal kogetu põhjal julgen teda täiendada, lisades, et Kuressaare on Lääne-Euroopa.

Minu järgnev ettepanek Kuressaare raele oli plaanitud just nimelt ajale, mil uus linnavalitsus on töökohti sisse võtmas. Paraku andis täiendava tõuke ka ajakirjas Oma Kodu nr 19 taastõstatatud teema linna keskväljakust. Aga enne pisut ajaloost.

Kas Ameerika ikka avastati?

Kes avastas Ameerika? Oli see Leif Eriksson, Amerigo Vespucci, Christoph Kolumbus või hoopis veel keegi? Veel segasem on lugu Austraalia avastamisega. Nende küsimuste lahkamisel sekundeerin ma korduvalt välja öeldud arvamusele, et need ei olnud avastused, kuna nimetatud mandritel elasid juba enne inimesed, ehk inimkonna jaoks olid need maad juba avastatud.

Küll aga on inimkonna ajaloos kahejalgsete jaoks tõepoolest avastatud üks manner – Antarktis. Kuigi ka siin on vaieldud, kes ikkagi nägi seda asustamata lõunamandrit esimesena, on ajaloolased jõudnud valdavale üksmeelele, et see mees oli saarlane, admiral Fabian Gottlieb von Bellingshausen. Jah, nimelt saarlane, vaatamata baltisaksa päritolule.

Ilmselgelt on siinkohal ülearune alustada diskussiooni teemal, kes on etniline või geneetiline saarlane. Viimast ei eksisteeri kohe päris kindlasti. Seega võib julgelt väita, et inimkonna ajaloos on Lahetagusel sündinud admiral kindlasti kõige silmapaistvam saarlane. Tema saavutus oli omas ajastus võrreldav inimese jõudmisega Kuule.

Ja nüüd tagasi keskväljakule. Siinkohal kangastub mu silmade ees Põhja-Norra linn Tromsö, mille peaväljakul seisab klassikaline pronksist monument norrakate suurmehele, polaaruurija Roald Amundsenile, kes esimesena jõudis lõunapoolusele. Väljak pole suur ja midagi ekstravagantset seal ei leidu. Vaatepilt on liialdusteta, aegumatu.

Admirali monument keskväljakut ehtima

Teen austatud raele ettepaneku püstitada Kuressaare keskväljakule, kus praegu asub ringikujuline lillepeenar, admiral Fabian Gottlieb von Bellingshauseni pronksist täispikkuses monument. Las olla tema pilk suunatud lõunasse. Hea idee on katta väljak ühes tasapinnas graniitsillutisega ja kindlasti vältida liignovaatorlikke lisandeid.

Viimased on üldjuhul aja märki kandvad ning vaevalt suudavad harmoneeruda raekoja ja vaekoja väärikusega. Pealegi on meil õppida Tallinna vabadussamba saagast. Ärgu kunagise betoonrõngaste idee autorid solvugu, kuid kardan, et see oleks olnud midagi Tartu uue kaubamaja vaimus.

Ma ei ole arhitekt ega linnakujundaja, kuid olen veendunud, et väärikas ja klassikaline keskväljak, mille keskel on admirali monument, oleks kas nüüd just turismimagnet, kuid annaks võõrsilt tulijale teada midagi väga olulist. Detailid, nagu purskkaev, mis meie kliimavööndi tõttu suure osa aastast ei tööta, lilleklumbid jne jäägu asjatundjate otsustada.

Lõpetuseks olgu öeldud, et tagasihoidlik mälestuskivi Lahetagusel on ilmselgelt suurmehe mälestuse alahindamine. Tuleval aastal möödub 190 aastat Antarktise avastamisest. Ehk ei hakkaks 200. aastapäeva ära ootama…

Mart Saarso
jahtkapten

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 98 korda, sh täna 1)