Purjetajatel huvitav hooaeg

Purjetajatel huvitav hooaeg

Foto: Raul Vinni

Saaremaale ühe vahest kõige iseloomulikuma spordiala esindajad võivad tänasel hooaja lõpetamisel tõdeda, et aastasse mahtus nii Eesti meistrimedaleid, klubisisest konkurentsi kui ka ühe pikaajalise töö lõpetamine.

Saaremaa Merispordi seltsi kommodoor Margus Hiet ütles Oma Saarele, et hooajaga võib tõepoolest rahule jääda.

EM pronks

Aasta säravaim tulemus oli kahtlemata Aksel Artuse pronksmedal Itaalias toimunud Zoom8 klassi Euroopa meistrivõistlustelt. Artus võttis ülekaaluka esikoha ka Eesti edetabelis, Eesti meistrivõistlustel tuli Artus hõbedale. Eurokarika arvestuses oli Aksel Artus teine.
Samas paadiklassis sõitsid edukalt ka Rene Riim, Taavi Martin-Enno ja Ardo Hansalu.

Zoom8 klassis andis Rootsis toimunud maailmameistrivõistlustel kõva hoiatuse konkurentidele sel hooajal veel põhiliselt Optimistil sõitnud Kristo Õunap, kes teenis 94 võistleja arvestuses 17. koha.
Oma põhiklassis võttis Õunap Eesti meistrivõistlustelt hõbeda, neljanda koha pälvis Lümanda poiss Hardo Niit. Neid kahte toetas 9. kohaga Aleksander Muru ja kokkuvõttes saadi kolme peale Eesti meistrivõistlustelt parima võistkonna karikas. Nooremate tüdrukute seas oli Marie Mets kolmas.

Hooaja kokkuvõttes mahtus Eesti edetabeli esikümnesse neli SMS-i noorpurjetajat. Hardo Niit oli 2.; Kristo Õunap 3.; Sander Puppart 9. ja Martin Õunap 10.
Klassis Laser 4,7 serveeris üllatuse Vahur Varris, kes Pärnus pärjati Eesti meistriks. Eesti edetabeli arvestuses oli Varris 3., klubikaaslane Rimo Timm edestas Varrist ühe koha võrra. Gert Poopuu sekundeeris kahele eesolijale 5. kohaga.

Vaheldumisi Laser Standardi ja Laser Radiali purjede all sõitnud Kaarel Kruusmägi võitis Ahvenamaal toimunud Saarte mängud Radial-klassis ning tuli samas klassis ka Eesti meistriks. Euroopa meistrivõistlustel oli Kruusmägi 15. kohal.

Noorte hulgas toimub järgmisel aastal mitmeid paadiklasside vahetusi. Optimistil Eestis aastaid valitsenud Kristo Õunap istub Zoom8 paati. Oma valiku peab tegema ka Aksel Artus.
Kommodoor Margus Hieti sõnul selguvad lõplikud üleminekud kevadel. Seda peamiselt põhjusel, et talvel võivad noored kasvu visata ja kevadel on pilt hoopis teine kui sügisel.

Konkurentsitihe võistlus

Sarnaselt noortele võitsid medaleid ka SMS-i täiskasvanud purjetajad. Aasta esimese medali tõidki klubile Monotüüp XV klassi jääpurjetajad, kui Veljo Heinmets–Roland Pildre võitsid Eesti meistrivõistlustel hõbeda. Poola meistrivõistlustelt võeti pronks, maailma ja Euroopa parimate selgitamisel oldi neljandad.

Tihe rebimine käis ka avamerepurjetamise sarjas. Mitmeetapilises Saaremaa karikavõistluste sarjas lõpetas Sophia (Tiit Sarapuu) viimase regati võitmisega Katarina Jee (Mart Tamm) mitmeaastase valitsemise suuremate jahtide grupis. Väiksemate jahtide seas konkurentsi esikohale ei olnud ja võidu võttis Karina (Margus Hiet).

Saarlaste jahid osalesid ka mitmel välisvõistlusel, parimaks tulemuseks oli Katarina Jee võit Baltic Open regatil Pärnust Liepajasse ja sama jahi võit Leedus toimunud Kura regatil.
SMS-i hingekirja kuuluv, kuid lõppenud hooajast Tallinnas resideeruv jaht Evelyn III tuli Eesti avamerepurjetamise karikavõitjaks.

Noored tulevad peale

Margus Hieti sõnul jätkub klubis aktiivne töö noortega ning selle töö eest tuleks südamest tänada treenereid eesotsas Kristiina Klaosiga. Hiet lisas, et igal aastal tuleb uusi noori peale ja noorpurjetajate arv kahanenud ei ole.
Vaatamata majanduslikult raskele ajale suudab SMS soetada ka uusi aluseid. Järgmisel aastal plaanitakse osta paar uut Laser- ja Zoom8 klassi paati. “Poisid kasvavad nii kiiresti,” ei näe Hiet muud võimalust ja tõdes – olgugi et saadakse hakkama, võiks majanduslik seis alati parem olla. “Kulutamisega meil probleeme ei ole,” naeris Hiet.

Mitmeaastane projekt

Täna õhtul toimuval hooaja aastalõpupeol saab joon alla tõmmatud ka ühele kauakestnud projektile. Nimelt on valmis saanud raamat, mille kaante vahele on kogutud Kuressaare purjespordi ajalugu, mida saab mõõta juba 125 aastaga.
Piret Hiie koostatud 260-leheküljelises raamatus käsitletakse kohaliku purjetamise ajalugu nii läbi sündmuste kronoloogia kui ka asjaosaliste endi meenutuste. Rohkesti leidub raamatus ka fotomaterjali.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 63 korda, sh täna 1)