Nael: Kuressaare ei plaani asotsiaalseid töökohti (6)

Kuressaare meisterbürger Tiidu Surve kinnitas Naela sotsiaal- ja tervishoiutoimetusele, et hoolimata laialt levinud kuulujuttudest ei kavatse linn tänavu asotsiaalseid töökohti juurde luua. Surve sõnul on linnas niigi palju asotsiaalseid töökohti ning tõenäoliselt ootab seda sektorit ees vähemalt 18% kärbe ja koondamiste laine.

Küsimus asotsiaalsete töökohtade saatusest kerkis üles täiesti ootamatult nii linna kui ka kohalike asotsiaalide jaoks.

“Ma olen tõeliselt üllatunud ja ausalt öeldes vägagi ehmunud,” ütles Naelale kohalik asotsiaal. Kohaliku asotsiaali sõnul on riigi ülesanne tagada jätkusuutlik ja püsiv majandussüsteem ja poliitiline kord, kus iga natukese aja tagant ei toimuks lihtsale inimesele kahjulikke kõikumisi.

“Mis te arvate, miks ma asotsiaalindusega üleüldse tegelema hakkasin?” küsis kohalik asotsiaal retooriliselt. “See oli kindel nišš, valdkond, milles sai alati tunda end turvaliselt ühel elatustasemel olevat. Siin pole kunagi koondamisi olnud, kõik on lahkunud kas tööle või Liiva Annuse juurde manalateele.”

Mees lisas, et sellises riigis ei saa isegi asotsiaal end turvaliselt tunda, kus iga natukese aja tagant reegleid muudetakse. “Ma tahan olla võimeline oma elu prognoosima, mitte lehvida riigi tekitatud tõmbetuules nagu peata kana,” sõnas mees.

Teine asotsiaal oli mures, et kui linn kärbib asotsiaale ja koondab neist osa, siis kes teeb ära selle töö, mis niimoodi ripakile jääb. Ja pealegi, mida hakata peale kärbitud asotsiaaliga?

Anonüümseks jääda soovinud asotsiaal ei soostunud oma nime ütlema, sest kardab linnajuhtide raevukat kättemaksu ja võimalik, et ka koondamist. Ometi rõhutas ta, et asotsiaalitöö ei saa linnas kunagi otsa ja pigem oleks vaja asotsiaalseid töökohti juurde luua.

Meisterbürger Tiidu Surve rääkis, et linn ei vii kärbet läbi mitte kerge südamega, kuid teist valikut ei ole. “Asotsiaalsetel töökohtadel on meie linnapildis äärmiselt oluline koht ja ma tõesti loodan, et need jäävad mingilgi määral püsima,” ütles Surve.

Kohalikest asotsiaalidest on Surve sõnul saanud justkui omapärane linna visiitkaart – kõik, kes Kuressaaret külastanud, teavad kohalikke “prominente” nina- ja nägupidi. Pealegi nihutab asotsiaalide olemasolu Kuressaare maailma suurlinnade hulka, kus asotsiaalsete töökohtade olemasolu on esimene, mis suurtes rongi- ja bussijaamades silma hakkab.

Seepärast Tiidu Surve ei välistanudki, et asotsiaalsete töökohtade juurdeloomine võib tulevikus ikkagi arutusele tulla. “Tuleb uus linnavalitsus, eks siis paistab, ehk tuleb ka ideid asotsiaalsete töökohtade jaoks,” sõnas ta.

Kohalikud asotsiaalid kurdavad, et uhke ametiautoga sõitev ja soojal kohal istuv meisterbürger ning paljud linnakodanikud ei mõista lihtsa inimese elu ega asotsiaalide möödapääsmatut vajadust ühe linna jaoks.

“Asotsiaale peetakse haisvateks joodikuteks, kes Rae poe ees ja raekoja taga Varblase baaris endale valimatult odekolonni sisse kallavad,” kurtis asotsiaal. “See ei ole nii, me joome muud kraami ka, ega normaal-ne inimene saa nii pirtsakas olla.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 43 korda, sh täna 1)