Edu võti peitub inimestes (1)

Edu võti peitub inimestes

 

Mul on hea meel, et sellel sügisel ei täitunud meie kõige pessimistlikumad majandusprognoosid. Oli arvata, et turult kaob pankroti tõttu suur hulk ettevõtteid.

Karta oli ka, et pangad asuvad üha agressiivsemalt inimesi välja tõstma ja kohtutäitur vuhiseb ühest tänavast teise. Kindlasti on midagi säärast keegi ka näinud ja tundnud, kuid selle mastaapsus ei paista veel õnneks välja.

Töötus ei ole kasvanud kardetud tempos

Hetkel on see protsent Kuressaares üksteist, mis on Eesti keskmist olukorda arvestades päris hea näitaja. Samuti on hüvitised normaalsed ja võib eeldada, et vastu talve koondamisteate saanud töötaja elab nende najal talve üle. Kokku peab aga kõvasti hoidma ja siinkohal ei saa rääkida meeldivast üleelamisest, vaid lihtsalt eksisteerimisest.

Kunagi ei lähe nii kehvasti, et enam halvemaks minna ei saa. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi hakkavad uued volikogud tööle ning eelmiste juhtide prioriteedid ja plaanid vaadatakse üle. Olulised investeerimisprojektid võivad edasi lükkuda, see omakorda tähendab ettevõtlusele tellimuste vähenemist. Kui ühes vallas mõeldakse, et mis meie väikesest piirkonnast siin ikka sõltub, siis kui neid omavalitsusi on palju, on mõju ka suur.

Vähenenud on sisetarbimine, seda koguni 50%, mõnes valdkonnas isegi rohkem. Need vähesed tellimused ja hanked saadakse küll suure sõdimise peale jagatud, kuid tihti on tulemus selline, et ettevõte ei suuda peale vereringe säilitamise uut lisandväärtust luua.
Kui me pidevalt loodame, et majanduslanguse põhi on käes ja on tekkinud stabiliseerumisfaas, siis võib-olla on see nii mingites sektorites, kus langemine esimesena algas, näiteks aktsiaturgudel. Paljud sektorid on languses eeldatavasti veel terve järgmise aasta.

Tore muidugi on siin hetkeolukorda kirjeldada ja kellele see üldse uudiseks on? Ega vist olegi. Kusagil sünnipäevalauas toob igaüks oma näite ja siis keegi jälle järgmise ja lõpus saavad kõik rääkida ja sõrme vibutada, et kes jälle midagi valesti tegi. Kas miski võiks meie usku tulevikku muuta positiivseks või õigemini vihjata, kuidas me jälle haljale oksale saaksime?
Mis meil hetkel on? Meil on palju töötuid, nii umbes 80–100 000. Täpset arvu ei tea keegi, kuna ei suudeta kokku leppida, kuidas me seda arvutame. Üks arv on töötukassa ja teine statistikaameti andmebaasi oma. Seega oleks võimalik hetkel investeeringu korral lihtsalt leida ettevõttesse töölisi.

Ettevõtlus saab areneda ainult vaba tööjõu olemasolul. Kas need inimesed on ka kvalifitseeritud? Ilmselt mitte piisavalt. Suurem osa nendest on üldharidusliku ettevalmistusega, neil puudub erialane väljaõpe. Tööandjal tuleb selliseid töötajaid juhendada ja vajadusel ka ise koolitada.

Milles võiks olla meie konkurentsieelis?

Väidetavalt on meil soodne maksusüsteem, samas ei ole see enam ammugi midagi erilist ja naabrid pingutavad samuti, et neid tingimusi saavutada.

Kas meil on mõnda sellist loodusvara, mille töötlemisel saaksime luua uusi väärtusi? Vahest leiaks, kuid massiliseks ei muutu selline ettevõtlus üleöö ja hetkel ei ole meil sellele mõtet eriti loota.
Efektiivse tootmise korral suudame toota rohkem kui tarbida. Seega on üheks võtmeküsimuseks eksport. Selleks vajame jätkuvalt välisinvesteeringuid, samas peame säilitama nende optimaalse mahu.

Investor ootab poliitilist ja majanduslikku stabiilsust

Investor ei saa riskida isegi mitte väikeste teadaolevate probleemidega, kuna hiljem tuleb ettenägematusi ikka ette. Koos euro tulekuga suudame kindlasti oma riiki investorile “söödavamaks” teha ja usaldust tõsta. Kuid kas sellest piisab? Kindlasti mitte.

Kohapeal peab olema inimeste hulk, kes on suutelised kiirelt õppima ja panustama antud ettevõttesse. Inimesed peavad olema haritud ja arenemisvõimelised. Samuti on oluline lojaalsus ja ühine eesmärkide mõistmine. Vaja on häid töötajaid, kes saavad aru, et nemad on ettevõtte osa ja ainult ühiselt edasi liikudes saavad nad kasu. Saaremaa piirkonnal on võimalik selgelt eristuda – siin on tublim, töökam, lojaalsem ja osavõtlikum inimene.

Kogukonnas peab ettevõtlus ja ettevõtjad olema au sees. See lihtne ellusuhtumine võib tuua meile investeeringuid nii Eestist kui ka välismaalt. Koos investeeringutega tuleksid meile elama ka muude piirkondade samade maailmavaadetega inimesed ja üheskoos suudaksime juba väga palju ära teha.

Usun, et igast üksikisikust sõltub täna rohkem kui kunagi varem. Suhtumise ja pühendumisega võib ka imet teha. Me kõik teame, kuidas laabub töö, kui me sellele keskendume, ja kuidas on lugu siis, kui me jälgime töötades pidevalt kella ja ootame tööpäeva lõppu. Inimene on meie suurim väärtus ja meie tuleviku edu sõltub meie ettevõtlikkusest, teadmistest, oskustest, loovusest ja motivatsioonist.

Robert Pajussaar
Saaremaa Ettevõtjate Liidu juhatuse esimees

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 62 korda, sh täna 1)