Endine piirivalveülem Mati Heinmets kalurite ühingu eesotsas (4)

Endine piirivalveülem Mati Heinmets kalurite ühingu eesotsas

 

Oktoobri keskpaigast on MTÜ Saarte Kalandus juhatuse esimehena ametis endine piirivalve Saaremaa piirkonna ülem Mati Heinmets (fotol). 33 aastat on Mati Heinmets kaugsõidumeremehena, sealhulgas kaptenina suurtel kalapüügilaevadel merd sõitnud.

Kiruma külast oma isatalust, kus vastne kalurite ühingu esimees praegu elab, on ta aastaid Luhtse rannast kalavetel käinud.
Mati Heinmets ütles, et Saare maakonnas on praegu FIE-dena registreeritud 275 kutselist kalurit. Enamik neist on juba pensioniealised. Neist vaid kümmekond elatub ainult kalapüügist.

“Seis on päris nutune. Meie ülesandeks on see allakäik peatada, sest Saaremaa ja kala peaksid koos käima. 275 kalurist on mittetulundusühingu liikmed vaid 85. Ühingusse kuulub ka viis valda,” teavitas Mati Heinmets.
Üheks rõõmustavamaks asjaks peab Heinmets Euroopa Kalandusfondi meetmetest toetuse saamist. Samas on eakamate kalurite jaoks ilmselt üsna keeruline toetuste saamiseks taotlusi vormistada. Kahjuks saavad Eesti vabariigis toetuste küsimisel takistuseks seadusandluse üsna mitmed juriidilised ja muud nüansid.

“MTÜ Saarte Kalandus tegevjuht Tiiu Kupp oskab kõiki taotluste soovijaid aidata. Kalamehed võivad julgelt tema poole pöörduda,” julgustas Mati Heinmets.
Tiiu Kupp omakorda toonitas, et Saare maakonna omavalitsused peaksid pilgu rohkem mere poole pöörama. Kalurite ja vallavalitsuste koostöö peab rohkem vilja kandma. “Soomes on see hästi märgatav. Meie peame ka selle poole püüdlema,” märkis Heinmets.

Ei saanud ka Mati Heinmets mööda hüljestest ja kormoranidest. Staažika kalamehena teab Heinmets oma kogemustest, kui palju hülged ja kormoranid kala söövad ja sellega kala väljapüüki vähendavad. Kogenud kalurina ei kiitnud Heinmets heaks ka suurte traallaevadega tehtavat ülepüüki. “Kui toiduahelas tekib tühik, siis teine kalaliik peale ei tule,” konstateeris Mati Heinmets.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 176 korda, sh täna 1)