Koolipuuvilja programm käivitus hoogsalt

Algklasside õpilastele toetusraha abiga koolipuuvilja ja -köögivilja jagamine läks sügisel hoogsalt käima: 16. novembriks on programmis osalemiseks PRIA heakskiidu saanud 175 viljade tarnijat, kes varustavad 293 kooli. Lapsi, kelleni värske puu- ja köögivili jõuab, on ligi 35 000.

Koolipuuvilja programm rakendus Eestis tänavu sügisel esimest korda. Programmis osalemise skeem on samasugune nagu koolipiima programmi puhul. Esmalt esitab viljade tulevane tarnija põllumajanduse registrite ja informatsiooni ametile (PRIA-le) heakskiidutaotluse. Selle põhjal kontrollib PRIA, kas taotlusse kirjapandud kool ja selline arv õpilasi ikka olemas on, kas toitlustajal/kaubandusettevõttel on juriidilise isiku staatus jne.

Niipea kui PRIA on heakskiiduotsuse langetanud, saab lastele puu- ja köögivilju jagama hakata. Põllumajandusministeeriumis koostatud rakendusmäärus lubab määruse lisas loetletud vilju jagada üks kord nädalas maksumusega 3,35 kr õpilase kohta. Hüvitise saab viljade hankija PRIA-st tagantjärele iga kahekuuse perioodi eest. Selleks tuleb PRIA-le esitada vormikohane toetustaotlus, milles on kirjas lastele jagatud viljad liigiti, kogused, maksumus, laste arv.

Kõigi viljade jaoks toetust ei saa

Novembris hakkasidki esimesed taotlused PRIA riiklike toetuste büroosse jõudma. Paraku on ligi kolmandik siiani laekunud taotlustest sellised, mida täies ulatuses rahuldada ei saa.
“Üllatavalt paljudes koolides on lastele antud selliseid lõunamaiseid puuvilju, mille jaoks ei ole meil lubatud toetust maksta: apelsinid, mandariinid, banaanid, viinamarjad, kiivid,” tõdes riiklike toetuste büroo juhataja Liina Tilk. “Kui vaadata toetuskõlbulike viljade loetelu, siis moodustavad suurema osa neist üldse köögiviljad. Puuviljadest ja marjadest tulevad kõne alla sellised, mis kasvavad ka Eestis.”

PRIA on koolipuuvilja toetuse saamiseks sobivate viljade loetelu paigutanud oma kodulehel www.pria.ee/koolipuuvili otse toetusmeedet tutvustavasse avateksti ning lisanud ka loetelu neist viljadest, mille jaoks toetust ei saa. “Palume viljade jagamisel ja toetustaotluste vormistamisel seda täpselt järgida,” rõhutas Liina Tilk. “Nendega, kes on taotluse vormistanud mittesobivate viljade kohta, võtame ühendust ja palume esitada korrigeeritud taotluse.”

Lastele toetuse abil puu- ja köögivilja jagamisest huvitatud koolid saavad jätkuvalt koolipuuviljade programmiga liituda. Kuidas seda teha, selleks saab juhiseid viidatud veebiaadressil.
Koolipuuvilja programmi rahastab 75% ulatuses Euroopa Liit, 25% ulatuses Eesti riik.

Maris Sarv-Kaasik
PRIA pressiesindaja


Lubatud viljad

Tomatid (värsked või jahutatud)
Kapsas, lillkapsas, nuikapsas, lehtkapsas ja muu söödav kapsas perekonnast Brassica (värske või jahutatud)
Aedsalat (Lactuca sativa) ja sigur (Cichorium spp.), (värske või jahutatud)
Porgand, naeris, söögipeet, aed-piimjuur, juurseller, redis jms söödav juurvili (värske või jahutatud)
Kurgid ja kornišonid (värsked või jahutatud)
Kaunviljad (poetatud või poetamata, värsked või jahutatud)
Muu köögivili (värsked või jahutatud)
Värsked õunad, pirnid ja küdooniad
Värsked kirsid, ploomid ja laukaploomid
Muud värsked marjad ja puuviljad (maasikad, vaarikad, sõstrad, jõhvikad, mustikad)

NB! Toetusskeemi raames ei toetata lõunamaiste puuviljade nagu nt banaanide, kiivide, apelsinide, mandariinide, viinamarjade jne tarbimist.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 87 korda, sh täna 1)