Maaelu edendavatel inimestel jätkub fanatismi (6)

Maaelu edendavatel inimestel jätkub fanatismi

ESINDUSLIK SELTSKOND: Meri spaa konverentsisaalis toimunud seminaril “Maa elu ja Euro liit” püüdis mahepõllumajandust propageeriv Aivar Kallas (vasakul) eurosaadik Ivari Padarile selgeks teha, et maaelu vajaks veelgi rohkem Euroliidu toetust.
Foto: Peeter Kukk

Oma Saare ja Euroopa Parlamendi infobüroo korraldatud seminaril öeldi eile välja palju häid mõtteid maaelu edendamiseks, hinnati kriitiliselt põllumajandustootmist pidurdavaid tegureid ja toodi esile töökate maainimeste fanatismi ettevõtluse arendamisel.

Saaremaa aasta põllumehed Indrek Haamer (2007), Ülar Tänak (2008) ja Kaido Kirst (2009) olid oma ettekanded väga hästi ette valmistanud, tuues välja põllumeheks olemise plussid ja miinused.
Orissaare valla Jürna talu peremees Indrek Haamer tõdes, et kui ta peaks praegu elukutset või tegevusala valima, siis ta ilmselt talu pidama enam ei hakkaks.

“Praegu arvan siiski, et ma ei jäta talupidamist. Ehk ikka suudan veel olemasoleva tahtejõu ja fanatismiga seda tööd edasi teha. Loodan sedagi, et minu lapsed hakkavad seda tööd edasi tegema ja vahest pöörab riikki põllumehele edaspidi rohkem tähelepanu,” rääkis Indrek Haamer kõnepuldist.
Ettevõtlik talunik mainis sedagi, et pankadest laenu saamine on läinud üha keerulisemaks.

“Praegu pangad millegipärast venitavad. Olen siiamaani Swedbanki korralik klient olnud. Arvasin, et see mõjub nendele,” ütles tunamullu aasta põllumehe tiitli võitnud Haamer.
Kärla põllumajandusühistu juht Ülar Tänak pani kõigile südamele õppimise vajadust. “Käin ise niipalju koolitusel kui võimalik ja suunan ka töölisi ennast täiendama,” toonitas Tänak. Oma ettekannet illustreeris ettevõtte juht piltidega igati nüüdisaegsest lüpsifarmist.

Tänavu aasta põllumehe tiitli võitnud teraviljakasvataja Kaido Kirst Valjala valla Kõriska külast rääkis nii metssigade kui ka teiste metsloomade pahategudest ja põllukultuuridele tekitatavast kahjust. Igal aastal kahjustavad metssead üsna suurel pindalal nii Kaido Kirstu kui ka teiste talunike ja ühistute teraviljapõlde. “Kui seda probleemi lahendada püüdsime, siis selgus, et metssiga ei kuulu kellelegi ja tema tekitatud kahju eest ei vastuta keegi,” märkis Kirst.

Ometi on ka Kõriska küla mees seda meelt, et talupidamist jätkata. Juba praegu on talle põllutöödel abiks lapsed ja perspektiivis näebki ta seda, kuidas nooremad pereliikmed kunagi kogu tootmise üle võtavad.
Põline põllumees Kalev Trei Kõljalast käsitles maaelu teemat laiemalt, tuues esile nii vajakajäämised kui ka rõõmustavamad küljed. Olukorda lambakasvatuses selgitas Koit Kull Saaremaa ökokülast. Kalandusest rääkis MTÜ Saarte Kalandus tegevjuht Tiiu Kupp.

Liha ja piima töötlemisest praegu ja tulevikus andsid ülevaate Saaremaa piimatööstuse juhatuse esimees Andi Saagpakk ja lihatööstuse osakonnajuhataja Illimar Poopuu.
Euroopa Parlamendi saadikud Tunne Kelam ja Ivari Padar informeerisid kuulajaid Euroopa asjadest ja võimalustest kasutada maaelu edendamiseks Euroopa Liidu toetusi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 112 korda, sh täna 1)