Raekoda ootab katusevahetust (12)

Raekoda ootab katusevahetust

ESINDUSHOONE VAJAB UUT KATUST: Ligi kaheksa aastat tagasi renoveeritud Kuressaare raekoda vajab uut kapitaalset remonti, sest hoone katus sajab läbi ja olukorda pisiparandustega lahendada pole võimalik.
Foto: Peeter Kukk

Spetsialistide hinnangul on Kuressaare raehoone läbijooksev katus omadega nii otsas, et vajab täielikku väljavahetamist. Hinnanguliselt võib see maksta kuni miljon krooni.

Kuressaare linna esindushoone raekoja katuses haigutavad augud ja vihmavesi kipub rikkuma ajaloolist interjööri, saali laest hakkab juba tasapisi värvi kooruma.

Ehkki linnavalitsus oli katuse teemast rääkides väga napisõnaline, kinnitasid Oma Saarega rääkinud spetsialistid, et tegemist on ehitusveaga, mida mõne sarika väljavahetamisega parandada ei õnnestu.
“Raekoja katusega on teatud probleeme,” möönis ka Kuressaare abilinnapea Urmas Sepp. Tema sõnul on katuse seisukorra kohta koostatud eksperthinnang, kuid mida see täpsemalt sisaldab, seda Sepp ei öelnud.

Ta viitas vaid, et dokument ei ole mõeldud avalikustamiseks. Millisel põhjusel ei või avalikkus Kuressaare esindushoone ehituslikust seisundist enamat informatsiooni saada, Urmas Sepp ei täpsustanud.
Abilinnapea avaldas lootust, et tuleva aasta eelarvesse on võimalik linna esindushoone probleemne katus sisse kirjutada, kuid kui suurest rahasummast võiks jutt olla, seda ta praegu veel öelda ei osanud.

Oma Saare andmetel võib katuse renoveerimine ehk teisisõnu väljavahetamine maksma minna hinnanguliselt miljon krooni, kuna katusealused sarikad jooksevad viltu, ei ole “ühes liinis”.
“Iga teine-kolmas kivi vaatab eraldi, ise suunda,” kommenteeris olukorda üks asjatundja, lisades, et tegemist on kindlalt ehitaja praagiga.
Raekojale pani 2002. aastal katuse peale aktsiaselts Saare KEK. Tegemist oli firmaga, kes toona võitis raehoone renoveerimiseks korraldatud riigihankekonkursi.

Saare KEK tegi siis odavaima pakkumise. Kuna üldjuhul kehtib ehitaja garantiiaeg Eesti vabariigis 24 kuud, siis on linnavalitsus Saare KEK-ile nõudmiste esitamisega totaalselt hiljaks jäänud.
2002. aastal käidi raekoja fassaadi ja katusetööde eest linnakassast välja 1,13 miljonit krooni.


Kuressaare raekoda

Kuressaare raekoda ehitati aastatel 1654–1670 krahv Magnus De la Gardie’ projekti järgi. Saanud tegutseda vaevalt 40 aastat, sai raekoda Põhjasõja-aegses tulekahjus 1710. aastal tugevasti kannatada. Taastamistööd viidi lõpule 1787. aastaks.

Aastatel 1961–1973 toimus Kuressaare raekoja põhjalik remont, arhitektuurilis-arheoloogiline uurimine ja restaureerimine. Fassaadi ja katust renoveeriti viimati 2002. aastal. Kuressaare on Eestis ainus linn, kus linnasüda funktsioneerib ajaloolisel kujul – raekoja vastas asuvad vaekoda ja turg.

Allikas: Oma Saar

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 63 korda, sh täna 1)